Home WiadomościArchiwum Bernardyni: Abp Mokrzycki na odpuście ku czci Matki Boskiej Sokalskiej w Hrubieszowie

Bernardyni: Abp Mokrzycki na odpuście ku czci Matki Boskiej Sokalskiej w Hrubieszowie

Redakcja
Z udziałem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego odbyły się 4 i 5 września w Hrubieszowie uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Sokalskiej. Pierwszego dnia uroczystości, w sobotę 4 września Mszy św. wigilijnej przewodniczył o. Nikodem Sobczyński OFM z Leżajska. Po niej nastąpiło nabożeństwo ku czci Siedmiu Radości NMP oraz procesja i apel maryjny.

 
W niedzielę 5 września o godz. 12.00 sumie pontyfikalnej w hrubieszowskim sanktuarium przewodniczył metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, który wygłosił także homilię.

Początki kultu Matki Bożej Pocieszenia – z Sokala sięgają 1392 r. Obraz został  ukoronowany papieskimi koronami w 1724 r. Cześć wizerunkowi Maryi oddawali królowie i możnowładcy zarówno katoliccy, uniccy jak i prawosławni, w tym m.in. Bohdan Chmielnicki.

Od końca XVI w. na zaproszenie biskupa chełmskiego Stanisława Gomolińskiego sokalskim sanktuarium opiekowali się ojcowie bernardyni. Gdy w 1951 r. w ramach tzw. „prostowania granic" Polski z ZSRR musieli oni opuścić sanktuarium i klasztor, zabrali ze sobą do Krakowa cudowny wizerunek Matki Bożej. Do Hrubieszowa obraz Matki Bożej Sokalskiej przywieźli w 2002 r., gdy na zaproszenie biskupa zamojsko-lubaczowskiego objęli w posiadanie kościół pw. św. Stanisława Kostki. Nowe korony oraz suknię dla cudownego Obrazu poświęcił Sługa Boży Ojciec Święty Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r.

Za: www.bernardyni.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda