Międzyfranciszkański kurs dla misjonarzy w Brukseli

Po raz dziesiąty wspólnota „Our Lady of Nations" w Brukseli przyjęła nowych misjonarzy franciszkańskich, którzy przyjęli zaproszenie Ducha Świętego, aby iść „między ludzi". Ci bracia zostali „zatwier­dzeni" przez ministrów prowincjalnych, aby stać się dobrymi i otwartymi misjonarzami.

 
W dniu 31 sierpnia 2010 r. spotkali się w Brukseli sekretarze generalni ds. misji, wybrani w trzech Zakonach; Braci Mniejszych, Konwentualnych i Kapucynów, w celu przestudiowania i zaak cep to­wania programu kursu dla nowych misjonarzy, przygotowanego przez wspólnotę w Brukseli, która obecnie niemal w stu procentach została zmieniona: fr. Didier van Hecke (Francja), gwardian wspólnoty, fr. Grianfrancesco Sisto (Włochy), dyrektor kursu, fr. Jan Lan Nguyen Hung (Wietnam), proboszcz parafii, fr. Benjamin Kabongo Ngeleka (Kongo), pomocnik proboszcza, fr. Bill Frigo (USA), animator Kapucynów, fr. Vicente Imhof (Niemcy), animator Konwentualnych, fr. Damien Isabell (USA) były dyrektor, który pomaga w obecnym czasie transformacji i fr. Amoussou Benoit Michel (Togo). Wyżej wymienieni bracia to wspólnota, która składa się z braci franciszkanów z różnych rodzin uczestnicząca w tworzeniu programu i jego realizacji.

W tegorocznym programie bierze udział jedenastu braci franciszkanów, czterej bracia z tej grupy to bracia mniejsi konwentualni: Abraham Alutuli i Timothy Kayula Mpaluka z Zambi, którzy obecnie są misjonarzami w Malawi, Mathew Shaji Kaniyamparambil i Vinu Niclovose Karottappuram z Indii, z prowincji Kerala,  którzy wkrótce udadzą się do Andra Pradesh lub na  Sri Lankę.

Kurs dla misjonarzy franciszkańskich w Brukseli ma na celu zaproszenie braci do konkretnych doświadczeń:
– Pogłębienie własnej wiary poprzez spotkanie ze Słowem Bożym;
– Stworzenie prawdziwie międzykulturowej wspólnoty złożonej z braci ze wszystkich gałęzi Franciszkańskich;
– Doświadczenie międzykulturowej wspólnoty tak, aby była w stanie zrozumieć wartości
i ograniczenia własnej i innych kultur;
– Uświadomienie sobie potrzeby rozeznania powołania misyjnego;
– Poznanie miejsc związanych z tradycją franciszkańską, rozwój teologii, złożoność kultur (Afryka i Azja) oraz przynajmniej w ogólnym zarysie poznanie  kraju misyjnego,  do którego zamierza się udać misjonarz.

Życzymy braciom, aby wykorzystali czas i mogli doświadczyć życia wspólnoty, jedności, modlitwy, prostoty i radości.