Jasna Góra: W święto Narodzenia Maryi

8 września przypada Święto Narodzenia Najśw. Marii Panny. Na Jasnej Górze uroczysta Msza św. odpustowa została odprawiona o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Marcjan Trofimiak z Ukrainy. 

 
Święto Narodzenia Najśw. Marii Panny znane jest również jako święto Matki Bożej Siewnej, ponieważ tego dnia podczas Mszy św. w kościołach święci się ziarno. I także na Jasnej Górze główny celebrans poświęcił ziarno pod zasiew.

Powitanie wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „Z Maryją Matką i Królową chcemy iść śladami wiary naszych ojców, którzy na tym miejscu łaski zawierzali Jej siebie, bliskich, Ojczyznę, nasze troski potrzeby, radosne i bolesne sytuacje" – mówił o. podprzeor.

Ks. prał. Czesław Mendak w homilii podkreślił, że „chociaż wytrwałość w dobrym tak wiele wymaga, naznaczona jest krzyżem, to w ostatecznym rozrachunku przynosi właściwy owoc". „Wpatrując się dzisiaj w Maryję przyzywajmy Jej orędownictwa, by wyprosiła nam wierność w przeciwności, by wyprosiła wytrwanie w dobrym, niech błaga za nami, byśmy stawali się ziarnem przynoszącym dobry owoc" – powiedział kaznodzieja.

We Mszy św. uczestniczyli pielgrzymi i częstochowianie. Obecni byli księża przedstawiciele Kapituły Archikatedry Częstochowskiej.

O godz. 14.00 na Wałach została odprawiona Droga Krzyżowa. O godz. 18.30 Procesji Eucharystycznej po Wałach przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.

o. Stanisław Tomoń