Home WiadomościArchiwum List Przełożonego Generalnego Salezjanów o wierności i dyscyplinie zakonnej

List Przełożonego Generalnego Salezjanów o wierności i dyscyplinie zakonnej

Redakcja
"Powołanie do stałej łączności z Jezusem, aby mieć życie" jest myślą przewodnią ostatniego listu okólnego, opublikowanego na łamach Dokumentów Rady Generalnej nr 408, opatrzonego datą 16 sierpnia 2010, który Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez skierował do salezjanów. Ks. Generał porusza w nim temat wierności i dyscypliny zakonnej ze szczególnym odniesieniem do problemu pedofilii, która "ostatnio znalazła się w centrum zainteresowania mass mediów i stała się  przyczyną ogromnego skandalu". 

"Jak ojciec ze swoimi dziećmi" ks. Chávez bierze pod uwagę całą falę zarzutów w stosunku do Kościoła, kapłaństwa i życia konsekrowanego, będącą następstwem publikacji o przypadkach nadużyć seksualnych popełnionych na nieletnich, precyzując, że przypadki pedofilii "są skandalami, których ciężar uznajemy, i którym trzeba zapobiec szybko i skutecznie".

Przytaczając niektóre dane dotyczące zjawiska wykorzystywania nieletnich, Przełożony Generalny wyraża pewne niepokoje w związku z wściekłym atakiem mediów wobec przypadków pedofilii w Kościele katolickim, zauważając, że z drugiej strony te same media często bronią, promują i usprawiedliwiają kulturę i przemysł pornograficzny. Jakkolwiek z odwagą stwierdza: "Nie wolno udawać, że nic się nie stało, i że chodzi o sprawy, które nas nie dotyczą". Są to wydarzenia bolesne i upokarzające dla Kościoła, a zwłaszcza dla salezjanów, ponieważ byli w nich uwikłani, jako ofiary, niektórzy nieletni, którzy stanowią rację naszego bycia jako osób konsekrowanych, a winnymi – niektórzy z salezjanów, bracia w powołaniu i towarzysze w posłannictwie".

W swoim liście ks. Chávez wyraża swoją łączność z Benedyktem XVI, którego przytacza różne wypowiedzi, a w sposób szczególny "List duszpasterski do katalików Irlandii" z marca 2010 r. Jeżeli jest prawdą, że niektóre stwierdzenia jawią się jako surowe, te, w gruncie rzeczy, są podtrzymywane przez wypowiedzi Ojca Świętego, który nie lęka się uznać przypadków i cierpień związanych z pedofilią, które "pochodzą z wnętrza Kościoła, z grzechu, który istnieje w Kościele".

Z tego względu ważne jest, by dać się oświecić przez Ewangelię. Odnosząc się do niektórych fragmentów Nowego Testamentu, Przełożony Generalny przypomina, że Kościół zrodził się "nie ze zdrady kogoś, ani z opuszczenia przez wszystkich, ale z osobistej wiary, odważnego świadectwa, posługi w pełnym wymiarze godzin, męczeństwa jedenastu". Mass media, wyolbrzymiając pojedyncze przypadki pedofilii, zapomniały o "olbrzymiej większości kapłanów, zakonników, którzy przeżyli i ciągle przeżywają swoją wierność z radością oraz całkowitym i darmowym oddaniem, i niezmordowanie poszukują świętości".

Przypowieść ewangeliczna o krzewie winnym (J 15,1-8) pozwala nam zrozumieć, że wierność ucznia jest zapewniona przez więź z Chrystusem. "Jeżeli misja Jezusa polega na objawieniu Boga i Jego miłości, jedyną formą uczynienia Go widzialnym i wiarygodnym jest umiłowanie Swoich do końca: ‘Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich’ (J 15,13)". Na tym się zasadza, jak o tym mówi artykuł 2 Konstytucji, posłannictwo salezjańskie: "być w Kościele znakami i nosicielami miłości Bożej do młodzieży, zwłaszcza najuboższej".

Trzecia część listu wskazuje na pewne działania. Analizując aktualną sytuację, opierając się na Ewangelii, następca Ks. Bosko wskazuje salezjanom cztery linie działania. Pierwszym krokiem w kierunku nawrócenia "jest wyraźne wzięcie na siebie odpowiedzialności", czucie się "rozdartym z powodu każdego przypadku przemocy na nieletnich". Następuje potem "pierwszeństwo ofiar", "których zaufanie zostało nadużyte, i których godność została pogwałcona". Nie należy przy tym zapominać o przestępcach, którym należy towarzyszyć na drodze sprawiedliwości, opieki i łaski. I w końcu, jako czwarty krok, zapobieganie nadużyciom. Ks. Chávez prosi Inspektorie, by te "opracowały, zgodnie z procedurami wymaganymi przez Stolicę Apostolską, i wprowadziły w życie protokół ochrony nieletnich, zapoznały z nim i kazały stosować salezjanom i wszystkim świeckim współpracownikom w naszych dziełach. Należy zadbać też, wspólnie z Radcą ds. Formacji, o przestrzeganie odpowiednich procedur rozeznania powołaniowego, zapewniając odpowiednią formację ludzką, duchową, moralną i uczuciową salezjanów.

"Mam nadzieję – kończy ks. Chávez – że ten list i zaproponowane ukierunkowania będą przydatne dla nas wszystkich, pomogą powrócić do Ks. Bosko i radości życia  świadków prawdziwej kultury czystości, i staną się bodźcem do konkretnych działań i programowych linii na przyszłość".
 
Tekst Listu Przełożonego Generalnego jest dostępny w różnych językach na stronie sdb.org. Tłumaczenia pochodzą od Redakcji.

 
ANS – Rzym
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda