Bracia Mniejsi: 550 lat obecność Ikony Matki Bożej w Sinalunga

Cały rok 2010 jest rokiem jubileuszowym dla sanktuarium Matki Bożej ucieczki grzeszników w klasztorze św. Bernardyna w Sinalundze. Trwa on od  poprzedniego odpustu tzn. "Festa del Voto", którą mieliśmy we wtorek po Wielkanocy. Czczony od wieków przez wiernych i pielgrzymów obraz Maryi, został według tradycji przyniesiony z Ziemi Świętej przez bł. Piotra z Trequanda i ofiarowany klasztorowi, na ręce św. Jana Kapistrana w roku 1460, kiedy to błogosławiony franciszkanin przeniósł się do klasztoru w Cetonie, gdzie dokończył swoich lat.

 
Matka Boża króluje ze wzgórza Baldino od ponad 500 lat rozdzielając hojnie wszelakie łaski, uzdrowienia, nawrócenia i powstrzymując zniszczenia wywołane podwoziami, trzęsieniem ziemi czy różnymi epidemiami.

Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, któryt rozpoczął się nowenną od 30 sierpnia, upamiętnia dzień, w którym Święta Ikona została udekorowana papieskimi koronami dziękując Bogu, że zostawił nam na ziemi tak wspaniała Matkę.

Tegoroczny odpust zaczęliśmy od nowenny z udziałem pielgrzymów i wiernych przybywających z różnych okolicznych parafii, z całej diecezji oraz zakonników i zakonnic zgromadzonych wraz z ludem wiernych na procesji i czuwaniu nocnym w wigilię święta.

W dniu samej uroczystości Mszę św. celebrował, jako pielgrzym do stóp Maryi, pasterz naszej diecezji bp. Rodolfo Cetoloni oraz o. Paolo Fantaccini – minister prowincjalny współbraci w Toskanii. Wraz z nimi koncelebrowali okoliczni proboszczowie i kapłani, o. Kajetan – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego w naszej diecezji oraz o. Kamil Paczkowski – nasz płomienny kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy wieczornej, jak co roku, z sanktuarium wyruszyła procesja dziękczynno-błagalna nawiedzając chorych i starszych w Domu ulgi w cierpieniu na wzgórzu Baldino, błogosławiąc pola i dziękując za zbliżający się czas zbiorów, a po powrocie do sanktuarium – zawierzając i wypraszając błogosławieństwo dla dzieci i młodzieży.

Nowością tegorocznego święta, było wystawienie na publiczne uczczenie siedemnastowiecznej statuetki dzieciątka Maryi, którą udało się nam wstępnie zakonserwować.

Już zapowiadamy, że w ramach obchodów 550lecia obecności Świętej Ikony w Sinalundze, Valdichiana i Toskanii, 2go października odbędzie się prezentacja najnowszej pozycji książkowej o naszym konwencie i dziełach sztuki oraz kultu, które skrywa w sobie nasz kościół.

Chryzostom Fryc OFM

 
Więcej na (zdjęcia): www.franciszkanie.net