Home WiadomościArchiwum Bernardyni: O. Damian Muskus OFM – biskupem w Krakowie

Bernardyni: O. Damian Muskus OFM – biskupem w Krakowie

Redakcja
O. Damian Andrzej Muskus OFM, mianowany dziś przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, ma 43 lata co oznacza, że będzie najmłodszym polskim biskupem.

 
Przez ostatnie 5 lat pełnił funkcję gwardiana i kustosza w sanktuarium pasyjno maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
 
Urodził się 6 września 1967 r. w Nowej Sarzynie, a dzieciństwo spędził w Leżajsku (woj. podkarpackie). W 1986 r. wstąpił do Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (prowincji ojców Bernardynów) Zakonu Braci Mniejszych. Odbył roczny nowicjat w klasztorze Leżajsku przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a następnie 9 września 1987 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przez kolejne sześć lat studiował w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów – dwa lata w Krakowie i cztery lata w Kalwarii Zebrzydowskiej.
 
12 czerwca 1993 r. otrzymał w kalwaryjskim Sanktuarium święcenia kapłańskie z rąk kard. Mariana Jaworskiego, wówczas ordynariusza diecezji lwowskiej. W pierwszym roku swojej posługi kapłańskiej pracował jako katecheta w Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 1994-1998 studiował katechetykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia ukończył doktoratem. Od 1998 r. mieszka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przez 4 lata był wicemagistrem braci kleryków, a następnie w latach 2002-2005 gwardianem klasztoru św. Franciszka w Kalwarii Zebrzydowskiej i rektorem tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego ojców Bernadrynów. Kierował również redakcją "Przeglądu Kalwaryjskiego".
 
W latach 2005-2011 był gwardianem klasztoru Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii i kustoszem Sanktuarium.
 
Od 1998 r. jest wykładowcą katechetyki w WSD OO. Bernardynów, od 2005 r. pełni funkcję prowincjalnego referenta ds. katechezy. Ponadto po ostatniej kapitule prowincjalnej (czerwiec 2011) został mianowany sekretarzem formacji i studiów prowincji OO. Bernardynów. W czasie, gdy był kustoszem Sanktuarium przeprowadzono wiele prac renowacyjnych w kalwaryjskiej bazylice oraz wielu kaplic na dróżkach.

KAI/ad

Za: www.deon.pl

 

 
Dwóch nowych biskupów pomocniczych w Krakowie

Biskupami pomocniczymi w Krakowie Papież mianował dotychczasowego rektora tamtejszego seminarium metropolitalnego, ks. Grzegorza Rysia, i o. Damiana Andrzeja Muskusa z Zakonu Braci Mniejszych, gdzie był ostatnio sekretarzem ds. formacji w krakowskiej prowincji Niepokalanego Poczęcia.

Biskup nominat Grzegorz Ryś urodził się 47 lat temu w Krakowie, gdzie ukończył studia seminaryjne. Po święceniach był przez rok wikarym w Kętach. Wykłada historię Kościoła. Jest też autorem wielu opracowań popularyzatorskich z tej dziedziny. Doktorat i habilitację uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był dyrektorem archiwum kapituły wawelskiej, a od czterech lat rektorem seminarium.

Natomiast biskup nominat Damian Andrzej Muskus OFM ma 43 lata. Pochodzi z Podkarpacia. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych odbył nowicjat w Leżajsku, a przygotowanie do kapłaństwa otrzymał w seminarium prowincji zwanej bernardyńską w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach był tam katechetą. Uwieńczywszy doktoratem studia katechetyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powrócił do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie był gwardianem, rektorem seminarium i kustoszem słynnego sanktuarium maryjnego.

ak/ rv

 
 

 
Słowo metropolity krakowskiego w sprawie ogłoszenia nowych biskupów [dokumentacja]

Czcigodni Bracia Kapłani,

Drodzy Diecezjanie!

Pan posłał do swojej winnicy, którą jest Kościół Krakowski, dwóch nowych Pasterzy. Są nimi Rektor naszego Seminarium Duchownego i profesor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II ks. dr Grzegorz Ryś, i Ojciec dr Damian Muskus, były kustosz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ojciec Święty Benedykt XVI przychylił się do mojej prośby, aby po odejściu na stanowisko biskupa polowego Wojska Polskiego księdza biskupa Józefa Guzdka zamianował na jego miejsce nowego biskupa księdza prof. Grzegorza Rysia, który cieszy się powszechnym uznaniem jako człowiek wielkiej duchowości, wiedzy i kultury. Jest przewodniczącym zespołu rektorów Seminariów diecezjalnych i zakonnych i poszukiwanym rekolekcjonistą.

W Archidiecezji Krakowskiej, po przejściu na emeryturę księdza biskupa Albina Małysiaka, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, potrzebny jest biskup wywodzący się ze wspólnoty zakonnej. Taka nominacja przyczyniłaby się do owocniejszej współpracy kleru diecezjalnego i zakonnego, zwłaszcza że na terenie naszej Archidiecezji znajduje się wiele zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego (liczących ok. 900 osób). Klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej zawsze brał i nadal bierze czynny udział w życiu diecezjalnym. Ojciec dr Damian Muskus jako kustosz Kalwaryjskiego Sanktuarium wykazał się wielkimi zdolnościami duszpasterskimi, szczególnie na polu troski o religijne wychowanie młodzieży. Można więc żywić nadzieję, że nominacja Ojca dra Damiana zaowocuje umocnieniem i pogłębieniem współpracy kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a także wniesie nową i twórczą dynamikę w duszpasterstwo młodzieży.

Konsekracja nowo mianowanych biskupów przewidziana jest na dzień 28 września 2011 r., w uroczystość patrona Katedry Wawelskiej – Św. Wacława, Męczennika. Przez ten wybór pragniemy zawierzyć ich posługę wstawiennictwu Bł. Jana Pawła II, który w tym czcigodnym miejscu i w tym dniu przyjął sakrę biskupią.

Wraz z całym Kościołem Krakowskim dziękuję nade wszystko Bogu za dar nowych pasterzy, a także wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za ich nominację.

Księży Biskupów nominatów polecam modlitwie wszystkich kapłanów i wiernych świeckich, aby mogli sprostać powierzonym im obowiązkom i spełnić pokładane w nich nasze nadzieje.

Stanisław Kard. Dziwisz

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 16 lipca 2011 r., we wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej.

 
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda