Home WiadomościArchiwum Bernardyni: Zmiana na stanowisku kustosza Sanktuarium Kalwaryjskiego

Bernardyni: Zmiana na stanowisku kustosza Sanktuarium Kalwaryjskiego

Redakcja
Nastąpiła zmiana na stanowisku kustosza Kalwaryjskiego Sanktuarium, obecnie stanowisko to objął o. Gracjan Adam Kubica. Dla wszytskich zainteresowanych prezentujemy informacje przybliżające postać nowego kustosza.


Urodziłem się 11 maja 1965 r. w Bielsku-Białej. Moi rodzice to Stanisława i Jerzy Kubica. Mam dwoje rodzeństwa młodszego o rok brata Jerzego i młodszą o dwanaście lat siostrę Magdalenę.

Swoje dzieciństwo i młodość spędziłem w rodzinnej wiosce Rybarzowice. Swoją edukację rozpocząłem do czwartego roku życia uczęszczając do publicznego przedszkola w Rybarzowicach, a następnie do roku 1980 kontynuowałem naukę w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w swojej rodzinnej miejscowości

Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpocząłem naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku-Białej gdzie po pięciu latach nauki w roku 1985 otrzymałem tytuł technika i złożyłem egzamin dojrzałości. Ten okres mojego życia to również wzmożony czas poszukiwań i różnych „pomysłów na siebie". Miedzy innymi należałem do Ruchu Światło Życie w naszej Parafii, w którym to ruchu od 1981 roku pełniłem funkcję animatora. Czas szkoły średniej, to również czas realizacji swoich pasji. Przez pięć lat tańczyłem w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca Rybarzowice i równolegle w Bielskiej Szkole Tańca szlifowałem taniec towarzyski.

Kolejny etap mojego życia związany jest z najważniejszą decyzją mego życia jaką było wstąpienie do Zakonu Bernardynów w roku 1985. Pierwszy rok mojej obecności w zakonie to rok formacji w Nowicjacie OO. Bernardynów w Leżajsku. Następne dwa lata to studia filozoficzne w Krakowie, a kolejne cztery lata to studia teologiczne w Kalwarii Zebrzydowskiej ukończone w 1992 r. tytułem magistra teologii (temat pracy: Cywilizacja miłości w aspekcie nauki Jana Pawła II). Między czasie w roku 1990, 4 października złożyłem Śluby Wieczyste. Natomiast po ukończeniu Seminarium 7 czerwca 1992 roku otrzymałem Święcenia Kapłańskie.

Na mocy ślubu posłuszeństwa zaraz po świeceniach  w sierpniu 19992 r. zostałem skierowany do pracy w  naszej bernardyńskiej placówce w Łodzi. Tu pracowałem przede wszystkim jako wicedyrektor naszego bernardyńskiego Katolickiego Liceum oraz prefekt, ojciec duchowny i pedagog szkolny tej szkoły. Tu swoją posługę pełniłem do roku 1999. W tym okresie pracowałem również jako katecheta w Szkole Podstawowej i Technikum Elektronicznym na terenie naszej Parafii w Łodzi. Również w tym czasie byłem Ojcem Duchownym w Postulacie u OO. Bonifratrów w Łodzi i Spowiednikiem Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W celu poszerzenie swojej wiedzy podjąłem zaoczne studia doktoranckie z teologii na ATK w Warszawie, które zakończyłem absolutorium w roku 1999. Niestety z różnych powodów nie dokończyłem rozpoczętej rozprawy doktorskiej, której tematem był: Ojcowski aspekt kapłaństwa w nauczaniu Jana Pawła II.

Kolejny rok mojego posługiwania zamyka się w ramach roku szkolnego 1999/2000. Z łodzi zostaje przeniesiony do Leżajska gdzie pełnie funkcje Katechety w Zespole Szkół w Leżajsku oraz zostaje miejscowym moderatorem Młodzieży Franciszkańskiej.

Kolejne zmiany w moim zakonnym życiu przynosi czerwiec 2000. Zostaję mianowany Gwardianem Klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim.  Osiem kolejnych lat jestem przełożonym Klasztoru i Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. To bardzo bogaty w wydarzenia czas mojego życia. W Piotrkowie zakładam Oratorium Św. Antoniego czyli świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Dzieło to przez kolejne lata swej działalności przysparza mi wiele wyróżnień i nagród ( Złoty medal Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Złota Wieża Trybunalska, Nagroda Prezydenta Miasta, Trzy nominacje do osobowości roku, Piotr 2005 i Honorowe Obywatelstwo Piotrkowa Trybunalskiego). Podczas swej posługi w Piotrkowie Trybunalskim miałem okazje przygotować i  przeżyć piękne wydarzenie jakim była koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Piotrkowskiej.  W latach 2002-2005 pełniłem funkcję Definitora w Zarządzie Prowincji OO. Bernardynów.

Od 2008 do 2011 roku przebywałem w naszym klasztorze w Lublinie gdzie pełniłem funkcję wikarego klasztoru i parafii. Katechizowałem dzieci przedszkolne oraz przygotowywałem młodzież do sakramentu Bierzmowania.  Byłem również Regionalnym Asystentem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na okręg Lubelszczyzny, Roztocza i Podlasia.

Podczas  ostatniej Kapituły Zakonnej, która odbyła się na początku czerwca br.  w Leżajsku zostałem  Definitorem w Zarządzie naszej Zakonnej Prowincji.

Na mocy Świętego posłuszeństwa w dniu 18 czerwca br. Dostałem nominację na Gwardiana i Kustosza Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jeżeli chodzi o moje zainteresowania to niewiele się zmieniły przez te dwadzieścia cztery lata mojej bytności w Zakonie. Nadal namiętnie czytam książki i kocham przyrodę co przejawia się w uprawianiu przeze mnie turystyki górskiej zarówno pieszej jak i rowerowej. Lubię pływanie oraz żeglarstwo i kajakarstwo. W zimie oczywiście narty i łyżwy.

– Pokój i Dobro –
O. Gracjan Adam Kubica OFM

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda