Home WiadomościArchiwum Betlejem: uroczyste rozpoczęcie Adwentu

Betlejem: uroczyste rozpoczęcie Adwentu

Redakcja

Pierwszą świecę adwentowego wieńca uroczyście zapalili w Betlejem Bracia Mniejsi, opiekunowie Miejsc Świętych. Okazją to tego symbolicznego gestu są obchody patronalnego święta franciszkańskiego kościoła przy bazylice Narodzenia Pańskiego. Jest on dedykowany św. Katarzynie, dziewicy i męczennicy z Aleksandrii. Uroczystości rozpoczął tradycyjny ingres kustosza Ziemi Świętej.

O. Pierbattista Pizzaballa został 29 listopada przyjęty w Betlejem przez władze miasta, przedstawicieli wspólnoty parafialnej oraz dostojników Kościołów siostrzanych, posługujących razem z franciszkanami w bazylice Narodzenia Pańskiego. Następnie kustosz został wprowadzony do kościoła św. Katarzyny. W słowach powitania podkreślił potrzebę duchowego przygotowania do spotkania z Dzieciątkiem Jezus. Po południu zostały odprawione nieszpory oraz liturgiczna godzina czytań z I Niedzieli Adwentu.

Nowością tegorocznych obchodów odpustu św. Katarzyny jest jego adwentowy charakter. Podczas śpiewu Magnificat procesja zeszła do Groty Narodzenia, gdzie po okadzeniu miejsca narodzenia i żłóbka Pana Jezusa o. Pizzaballa zapalił od lampki oliwnej pierwszą świecę adwentową, symbolizującą radość oczekiwania na światło Bożego Narodzenia.

Betlejemskie światło, które pali się w Grocie Narodzenia, jest znakiem obecności „prawdziwej światłości” – Jezusa Chrystusa. Uroczystości betlejemskie ku czci św. Katarzyny oraz inaugurujące okres Adwentu zakończą się niedzielną eucharystią z udziałem tutejszej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów z różnych stron świata.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda