Home WiadomościArchiwum Bóg stał się dzieckiem – co w grudniowym numerze miesięcznika ‘W drodze’?

Bóg stał się dzieckiem – co w grudniowym numerze miesięcznika ‘W drodze’?

Redakcja
0000101201a.png Trzeba najpierw być synem, by stać się ojcem. Trzeba być jak dziecko, by w Dziecku zobaczyć Boga. Trzeba milczeć i czuwać, żeby mieć nadzieję na przyszłość. O tym w najnowszym numerze dominikańskiego miesięcznika „W drodze”. W nim również polemika na temat sprawy abp Juliusza Paetza.

W Adwencie, tak jak młodzi rodzice, czekamy na narodziny dziecka. Nie wiadomo jakie ono będzie, jesteśmy wobec tej niewiadomej bezradni, ale i pełni nadziei. Pisze o niej ks. Grzegorz Ryś, nakłaniając czytelnika do refleksji o przyszłości Kościoła. Czy czasem nie żyjemy tak, jakby chrześcijaństwo było już za nami? A ono dopiero się dopełni. Wtedy poznamy czym jest miłość Ojca i Syna, ona jest istotą naszej wiary, w niej ma źródło każde synostwo i ojcostwo ludzkie. A jak stać się dobrym ojcem? „Drogą do ojcostwa jest doświadczenie synostwa. Trzeba nam stawać się synami, by w sposób naturalny obudziło się w nas ojcostwo”, radzi jezuita o. Józef Augustyn w rozmowie z o. Pawłem Kozackim. Jak być synem? Zgodzić się być dzieckiem. Dziecko nie jest w stanie zarobić na miłość rodziców, wszystko dostaje. „Postawa dziecka pokazuje to, co słabe, kruche i łatwe do podeptania. To opowieść o naszej drugiej, mniej lubianej stronie, często traktowanej niechętnie i z pogardą, ” pisze o. Roman Bielecki OP. W wątku dzieciństwo-Boże Narodzenie mieści się artykuł Małgorzaty Wałejko o tym, czy warto prostować dziecięcą wiarę w Świętego Mikołaja. W cyklu Akademik – również o Bożym Narodzeniu i relacjach rodzice-dzieci. O. Adam Szustak OP napisał „podręcznik przetrwania” dla studentów spędzających święta ze swoimi rodzicami.

Na łamy miesięcznika wraca sprawa abp Juliusza Paetza w postaci polemiki jezuity o. Dariusza Kowalczyka-felietonisty „W drodze” oraz Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego „Więzi”. Zakonnik uważa, że władze kościelne zrobiły już dość, by problem rozwiązać. Jego polemista – przeciwnie: twierdzi, że w Kościele przydałaby się większa jawność. Komisja watykańska badająca sprawę byłego metropolity poznańskiego, podejrzewanego o molestowanie kleryków i księży, powinna zawiadomić o wynikach swoich prac – choćby lakonicznie. Jako wzór postępowania w sprawach podobnie bulwersujących, może służyć postawa Benedykta XVI, który w czasie pielgrzymki do Wielkiej Brytanii nie zamiatał pod dywan problemu nadużyć seksualnych wśród duchownych (tekst Konrada Sawickiego).

Wątek angielski pojawił się również w felietonie o. Dariusza Kowalczyka – mowa o nowej strukturze kościelnej dla powracających do Kościoła katolickiego anglikanów. Natomiast katolicy w Polsce coraz częściej są szufladkowani jako źli, zacofani, fanatyczni. Tak twierdzi felietonista Marek Magierowski. Żyjące w nieprzychylnej atmosferze osoby wierzące mogą mieć problemy w pracy, w relacjach społecznych, jeśli sumienie nakaże im odmówić np. sprzedania leku wczesnoporonnego. Takie kwestie moralne poddaje refleksji o. Jacek Salij OP. Podgrzewaniu niekorzystnych nastrojów wokół katolików służyć może na przykład sprawa budowy ogromnej figury Chrystusa w Świebodzinie, o czym w reportażu Joanny Górskiej.

Do poczytania w zimowe wieczory można polecić lekki reportaż Jacka Kowalskiego o Liście Przebojów Marka Niedźwiedzkiego oraz opowiadanie Aleksandra Rozenfelda o jego trudnej służbie w armii izraelskiej. A także felietony o. Jana Góry OP i trapisty o. Michała Zioło, które mają wspólny mianownik: jak wspomnienia i ludzie z rodzinnych stron uczą o nieuchronności przemijania i trwałości miłości.

Dział Orientacje dostarcza recenzji książki „Rekolekcje polskie” Piotra Kobzy, filmu
„Essential killing” Jerzego Skolimowskiego, płyty „Tenebrae” Carlo Gesualdo da Venosa oraz pisma „Pastores”.

Żeby adwentowe czekanie i świętowanie Narodzenia Pańskiego przebiegało owocnie, dominikanie służą pomocą w refleksji nad czytaniami niedzielnymi. Piszą ojcowie: Maciej Biskup, Jarosław Głodek, Krzysztof Popławski, Maciej Roszkowski i Krzysztof Michałowski.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda