Bp Skworc odwiedzi polskich misjonarzy w Afryce

Od 14 do 25 stycznia potrwa pobyt przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Wiktora Skworca w Republice Środkowej Afryki i Czadzie. Odwiedzi on polskich misjonarzy, spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy stacjonują w rejonie Darfuru.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc, wraz z ks. Tomaszem Atłasem – sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. Jerzym Zoniem – kapelanem i rzecznikiem biskupa tarnowskiego oraz ks. Januszem Paciorkiem – ojcem duchownym w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie rozpoczyna 14 stycznia wizytę w Republice Środkowej Afryki i Czadzie.

Podczas prawie dwutygodniowego pobytu w Afryce, od 14 do 25 stycznia, zaplanowano m.in. wizytę w Bagandou, gdzie w 2004 roku diecezja tarnowska wybudowała szpital dla Pigmejów. Po przerwie wznowił on działalność. Utrzymanie placówki medycznej finansuje diecezja z ofiar zebranych przez kolędników misyjnych. Do tej pory na ten cel przeznaczono ok. 200 tys. euro.

„To wielkie dzieło Kościoła tarnowskiego powstało z myślą o naszych siostrach i braciach w Afryce. Myślę, że szpital będzie z nowym dynamizmem służył tym, którzy bardzo potrzebują pomocy medycznej. Placówka ma nowe kierownictwo, będą tam także pracowały siostry paterzanki z Polski, które lecą z nami do Afryki”, mówi bp Wiktor Skworc.

Szpital wybudowany przez diecezję tarnowską ma m.in. aparat usg, do dyspozycji personelu jest także samochód. „Placówka powstała z myślą o kobietach i dzieciach. Regularnie odbywają się operacje m.in. cesarskie cięcia. Szpital ma ważne znaczenie, ponieważ ludzie do najbliższej placówki medycznej mieli 60 km” – mówi ks. Krzysztof Czermak – wikariusz biskupi ds. misji.

Z powodu problemów personalnych szpital został zamknięty na ponad rok. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w połowie listopada. Do końca 2008 roku personel przyjął ok. 390 pacjentów. Dyrektorem szpitala jest świecka misjonarska Elżbieta Wryk, pochodząca z diecezji tarnowskiej.

Podczas spotkania z afrykańskimi biskupami przewodniczący Komisji KEP ds. Misji poruszy temat tego, w jaki sposób diecezja tarnowska może pomóc w formacji przyszłych kapłanów na tym kontynencie. Bp Skworc rozważa możliwość pomocy tamtejszemu Kościołowi w kształceniu duchownych. Wykłady na miejscu mieliby prowadzić profesorowie tarnowskiego Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie.

Podczas wizyty w Afryce na granicy Czadu z Sudanem w rejonie Darfuru bp Wiktor Skworc spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy strzegą pokoju w tym rejonie świata. Chce im podziękować za to, że są strażnikami pokoju i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom.

za: www.niedziela.pl