Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Doczesne szczątki we Wronkach

Bracia Mniejsi: Doczesne szczątki we Wronkach

Redakcja
Niedziela, 17 października 2010, była szczególnym dniem dla wronieckiej wspólnoty braci mniejszych. Tego dnia bowiem przybyły do tamtejszego klasztoru siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z Wielenia wraz z Matką Prowincjalną, Bolesławą Dembską. Celem przyjazdu sióstr było przedstawienie postaci świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela ich zgromadzenia oraz przekazanie na rzecz klasztoru we Wronkach relikwiarza z jego doczesnymi szczątkami.

 
Siostry, których charyzmat polega na niesieniu pomocy rodzinom, wychowywaniu i edukowaniu dzieci oraz młodzieży, otaczaniu opieką chorych i osoby starsze, pełnieniu posługi przy parafiach i w instytucjach kościelnych, podczas wszystkich Mszy świętych dzieliły się z wiernymi świadectwem, opowiadając o swoim założycielu, a także o posłudze, jaką pełnią. Natomiast podczas uroczystej Sumy odprawionej o godzinie 11.30 wręczyły na ręce ojca Bonusa Dąbrowskiego OFM, Gwardiana konwentu wspomniany relikwiarz, a także piękny Ewangeliarz i obraz świętego. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem warszawskim w XIX w. Za wspieranie powstańców został zesłany przez władze carskie na 20 lat do Jaworowa. Po powrocie został biskupem tytularnym Tarsu i mieszkał we wsi Dziwniaczka na Podolu. Słynął z ubogiego życia, połączonego z wielką miłością do biednych i potrzebujących. Dzielił się tym, co posiadał, przykładem może być pewien biedak, któremu oddał własne buty. Arcybiskup zafascynowany był życiową postawą świętego Franciszka z Asyżu, dlatego wstąpił do Trzeciego Zakonu. Do wieczności odszedł w opinii świętości 17 września 1895 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w katedrze warszawskiej. Pragniemy złożyć wyrazy wdzięczności siostrom za tak wielki i piękny dar, a także za słowo i przybliżenie nam sylwetki świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Z naszej strony zapewniamy o modlitwie w intencji Sióstr, ich zgromadzenia i całej naszej ojczyzny.

Justyn Berus OFM

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda