Home WiadomościArchiwum USA: Nowe miejsce na mapie duszpasterstw polskich dominikanów

USA: Nowe miejsce na mapie duszpasterstw polskich dominikanów

Redakcja
Amerykański Uniwersytet Virginia (Charlottesville, USA) jest nowym miejscem duszpasterstwa polskich dominikanów. Od 3. października pracuje tam o. Jacek Buda, dominikanin z Polski. Po Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, Dartmouth i parafiach w stanie Wisconsin jest to kolejne miejsce pracy duszpasterskiej polskich dominikanów.

 
Na mocy umowy między Polską Prowincją Dominikanów i Prowincją św. Józefa w USA o. Jacek Buda OP został członkiem wspólnoty dominikańskiej przy parafii uniwersyteckiej św. Tomasza z Akwinu w Charlottesville. Oprócz niego pracuje tam czterech braci z amerykańskiej Prowincji św. Józefa (Wschodnie Wybrzeże).

Uniwersytet of Virginia został założony w roku 1819 przez drugiego Prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości, Tomasza Jeffersona. Ideą przewodnią nowej placówki było stworzenie zupełnie nowego modelu edukacji dla młodej republiki. Nowy styl edukacji czyli system oparty całkowicie na wartościach republikańskich: równości profesorów i studentów, łatwości dostępu do wiedzy i nieskrępowanej wymianie poglądów. Całość odbywać się miała w otoczeniu majestatu przyrody i pięknej architektury. Jako lokalizację Jefferson wybrał stare miasto Charlottesville położone u podnóża Blue Ridge Mountains, a architekturę kampusu zaprojektował własnoręcznie w klasycystycznym stylu kolonialnym.

Obecnie uniwersytet liczy około 30 tys. profesorów i studentów. Znany jest wysokiego poziomu studiów, niezależności i prężności ortganizacji studenckich oraz… drużyny futbolowej Virginia Cavaliers.

Parafia uniwersytecka św. Tomasza położona jest na kampusie i tętni nieustannym życiem. Jest największą parafią w diecezji.

Polscy dominikanie pracują ponadto w duszpasterstwie akademickim na Columbia University w Nowym Jorku, w Dartmouth oraz parafiach w stanie Wisconsin.

jb

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda