Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Franciszkańscy uczestnicy Synodu Biskupów

Bracia Mniejsi: Franciszkańscy uczestnicy Synodu Biskupów

Redakcja
„Bracia mniejsi Kustodii Ziemi Świętej są na co dzień godnymi podziwu świadkami i – nierzadko – hojnymi i starannymi promotorami ruchu fizycznego i duchowego, który prowadzi miliony osób do powrotu i do odnalezienia siebie w Jerozolimie, szukając centrum, serca, pierwotnego źródła wiary i życia chrześcijańskiego" – powiedział o. Pierbattista Pizzaballa OFM, kustosz Ziemi Świętej, w czasie Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, który odbywa się w Rzymie w dniach od 10-24 X 2010

 
Jego przemówienie składało się z dwóch części. W pierwszej omówił sytuację Kościoła w Ziemi Świętej ad intra, a w drugiej ad extra. Według niego wielkie znaczenie dla Kościoła ma nie tyle to, że wspólnoty wierzących żyją w miejscach, gdzie jest żywa pamięć tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, ile to, by były one witalne w służbie Kościoła. Oczekuje się wobec tego od pasterzy i wiernych miejscowego Kościoła, by lepiej poznali miejsca święte, nazywane „piątą Ewangelią", bo są one okazją do ewangelizacji i modlitwy oraz punktem stałym ich tożsamości chrześcijańskiej w Ziemi Świętej. Jerozolima natomiast nie może być postrzegana jedynie jako miasto walki przeciwstawnych sobie frakcji; ona jest punktem wyjścia i punktem docelowym z racji pielgrzymki wiary tych, którzy wierzą w Chrystusa, a nawet więcej – każdego, kto żyje wiarą Abrahama.

Mając na uwadze oddziaływanie ad extra w Ziemi Świętej, ojciec kustosz uznał potrzebę serdecznej opieki nad wszystkim pielgrzymami, którzy z całego świata przybywają do miejsce świętych. Jest to wezwanie poważne dla miejscowego Kościoła, biorąc pod uwagę fakt, że katolicy stanowią niewiele ponad 1% całej populacji Izraela, a Kościół swoim dziełem ogarnia zaledwie 5% społeczeństwa. Niemniej godna uwagi jest służba franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w zakresie duszpasterskim wśród katolików języka hebrajskiego i imigrantów. Angażuje się ona także w wychowanie i formację uniwersytecką, przeznaczoną tak dla chrześcijan łacińskich, jak i dla wiernych innych wyznań i religii; rozwija centra studyjne i badawcze, hotelarskie i komunikacji społecznej. Warto dostrzec m.in. Franciszkańskie Centrum Studiów o Chrześcijańskim Wschodzie w Kairze oraz Wydział Nauk Biblijnych i Archeologii w Jerozolimie.

„Zaangażowanie ekumeniczne – stwierdza przy końcu wystąpienia synodalnego o. Pierbattista Pizzaballa – jest dla nas, żyjących w Ziemi Świętej, przede wszystkim codziennym spotkaniem z ludźmi, braćmi i siostrami, którzy wznoszą się ponad różnorodność, dzieląc wspólną drogę chrześcijańską i wzajemne zaangażowanie na rzecz pokoju".

Prócz kustosza Kustodii Ziemi Świętej, z innych uczestników franciszkańskich na Synodzie rzymskim są: bp Adel Zaky, wikariusz apostolski Aleksandrii w Egipcie, bp Giuseppe Nazzaro, wikariusz apostolski Aleppo w Syrii, bp Giorgio Bertin, biskup Dżibuti, bp Sylvester Carmel Magro, administrator apostolski wikariatu apostolskiego Bengazi w Libii, o. Umberto Barato, emerytowany wikariusz łacińskiego patriarchatu jerozolimskiego na Cyprze, o. José Rodríguez Carballo, minister generalny zakonu braci mniejszych, o. Giovanni Claudio Bottini, dziekan wydziału nauk biblijnych i archeologii w Jerozolimie i o. Frédéric Manns, profesor zwyczajny tego samego wydziału.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda