Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Gigantyczna budowa ruszyła – żłóbek w Poznaniu

Bracia Mniejsi: Gigantyczna budowa ruszyła – żłóbek w Poznaniu

Redakcja
0000101210c.png Największy w Europie i prawdopodobnie także na świecie, ruchomy żłóbek powstaje w kościele ojców franciszkanów w Poznaniu. Niewykluczone, że w przyszłym roku jego wielkość oceni komisja z Księgi Rekordów Guinnessa.
Żłóbek o wymiarach 14 m szerokości, 16 m wysokości i 27 m głębokości zostanie zaprezentowany podczas pasterki. Pojawi się w nim ok. 200 figur. Największe i najstarsze są figury Świętej Rodziny i dwóch pasterzy – mają ok. 50 lat i są naturalnej wielkości.

O. Leonard Bielecki, rzecznik prowincji św. Franciszka w Poznaniu, podkreślił, że pierwsze prace nad stworzeniem żłobka rozpoczęły się już w listopadzie. – Koncepcja jest opracowywana przez cały rok. Prace rozpoczynają się od klasztornej kuźni, gdzie są wykonywane elementy ruchome. Odlewane są gipsowe figurki, wyrabiane są domki i drzewka. Miesiąc przed świętami w kościele staje potężna konstrukcja – rusztowanie ważące kilka ton. Wciągane jest niebo, powstałe z przeszło 700 metrów bieżących materiału o szerokości 1,5 metra – powiedział.

O. Bielecki poinformował, że wystrój żłóbka będzie podobny do tego, jaki zaprezentowano w ubiegłym roku. – Staraliśmy się jednak zrobić więcej elementów ruchomych i udoskonaliliśmy technologię tych urządzeń, które napędzają elementy ruchome. Być może w tym roku zdążymy zrealizować nasz zamysł, by przemówili starotestamentowi prorocy – przy dojściu do żłóbka będą wygłaszali proroctwo na temat przyjścia Mesjasza na świat – wyjaśnił o. Bielecki. Zwiedzający szopkę zobaczą na niebie konstelacje gwiazd widzianych z Betlejem w chwili narodzenia Chrystusa.

Tradycja budowania żłobków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. Źródła tej formy ewangelizacji należy doszukiwać się w duchowości franciszkańskiej. To właśnie św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy w 1223 r. w miejscowości Greccio stworzył pierwszy żłóbek, pragnąc przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.

PAP, arb

foto: PAP/Adam Ciereszko

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda