Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi Konwentualni – Kraków: Wizyta Generała Zakonu

Bracia Mniejsi Konwentualni – Kraków: Wizyta Generała Zakonu

Redakcja
W miniony weekend generał Zakonu Franciszkanów o. Marco Tasca przebywał w Krakowie. Spotkał się z przełożonymi klasztorów Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię i wziął udział w uroczystościach ku czci św. Stanisława na Skałce.
Pobyt najwyższego przełożonego w Polsce związany był z zakończoną wizytacją generalską krakowskiej prowincji franciszkanów, którą przeprowadził w jego imieniu jego asystent dla Europy Wschodniej o. Jacek Ciupiński.

 
Generał Zakonu mówił o współczesnych pokusach dla życia zakonnego. Nakłaniał do postaw zgodnych z charyzmatem franciszkańskim: do ściślejszego przylgnięcia do Boga, do swojego powołania i do budowania wspólnoty, życia braterskiego, które jest formą ewangelizacji.

Zaprosił braci do refleksji nad stylem życia własnego i wspólnoty. „Najpiękniejszą rzeczą, jaką możemy dać Kościołowi to nasz charyzmat braci mniejszych konwentualnych" – spointował.

O. Tasca życzył, aby przełożony Prowincji prowadził braci do rozeznania, co jest ważne, konieczne, a co tylko możliwe, potrzebne. Aby potrafił braciom pomagać pełnić wolę Boga, bo tylko ona daje pełnię szczęścia. Aby próbował z braćmi nazywać po imieniu ich lęki i aby otwierał ich na zaufanie Panu Bogu. Aby ukazywał wspólnotom wielkie dzieła, które Bóg działa w ich życiu.

 Wcześniej o. Jacek Ciupiński podsumowując wizytację, mówił o życiu modlitwy braci i wspólnot, o zaangażowaniu w duszpasterstwo parafialne, katechetyczne, działalność charytatywną i kulturalną, o ekonomii Prowincji i wspólnot klasztornych.

Mówił, że wielką wartość krakowskiej wspólnoty jest obecność braci starszych niemalże w każdym klasztorze i opieka nad nimi braci młodszych.

Zachęcał do poszukiwania tych, którzy są poza Kościołem; do wychodzenia naprzeciw tym, którzy są daleko. „Często jesteśmy dobrymi pasterzami, ale coraz trudniej być nam dobrymi rybakami" – spointował.

Nakłaniał do szukania sposobów świadczenia o naszym franciszkanizmie, braterstwie, wspólnotowości.

Pod zastanowienie poddał projekt wspólnej formacji dla całej Polski w przyszłości, mniej lub bardziej odległej.

W niedzielę generał Zakonu wraz z Prowincjałem i braćmi wzięli udział w uroczystościach ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, który został wyniesiony na ołtarze w kolebce Zakonu – w Bazylice św. Franciszka w Asyżu w 1253 roku.

Franciszkanie przeszli w procesji z Wawelu na Skałkę i tam celebrowali wspólnie z polskim duchowieństwem mszę św. dziękczynną. W tym roku w sposób szczególny za beatyfikację bł. Jana Pawła II.

jms

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda