Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi Konwentualni: Nowy klasztor w Hawanie (Kuba)

Bracia Mniejsi Konwentualni: Nowy klasztor w Hawanie (Kuba)

Redakcja
Bracia na Kubie mają teraz swój drugi dom; pierwsza obecność to Matanzas. Teraz chodzi o stolicę kraju: o wyborze nowej lokalizacji zadecydował fakt, że klasztor – pod wezwaniem św. Maksymiliana M. Kolbe – jest domem formacyjnym (postulat), a Hawana daje młodym braciom w trakcie ich formacji możliwość studiowania.

 
Po pięciu latach remontowania domu danego nam do dyspozycji przez państwo, udało się w końcu uporządkować wszystkie sprawy i przejąć go w użytkowanie. Przez prawie cały ubiegły rok dwóch braci i czterech postulantów korzystało z gościny wspólnoty kapucynów; było to cenne doświadczenie braterskiej współpracy.

Nowy klasztor znajduje się w centrum historycznym miasta, tuż przy katedrze. Stamtąd bracia posługują w kościele pw. św. Franciszka, oddalonym zaledwie 300 metrów oraz w kościele parafialnym pw. św. Klary (ok. 10 km, nadal jednak w obrębie miasta). Te dwie świątynie były jeszcze kilka lat temu obsługiwane przez braci mniejszych.

Nowy dom, poza przepiękną kaplicą, wyposażony jest w bibliotekę (powiększona dzięki książkom podarowanym z naszych klasztorów w Hiszpanii), kuchnię, refektarz i dziesięć cel. Jest tu zatem dość miejsca dla zakonnego życia wspólnoty – składającej się obecnie z trzech braci i czterech postulantów – jak i na potrzeby ewentualnych gości.

Jednym z ważniejszych aspektów tej nowej obecności jest współpraca z innymi rodzinami franciszkańskimi (to jeden z powodów, dla których powstała wspólnota na Kubie); utrzymujemy bezpośredni kontakt i współpracujemy z braćmi kapucynami i braćmi mniejszymi, jak również z FZŚ. Przy naszym kościele św. Franciszka powstaje „Centrum Duchowości Franciszkańskiej" jako owoc tejże współpracy; będzie to ośrodek zarządzany wspólnotowo.

Nasza aktualna obecność na Kubie, po dziewięciu latach od przybycia pierwszych misjonarzy, to dwie wspólnoty, w których w sumie przebywa siedmiu braci (trzech z prowincji marchijskiej, jeden z Sardynii, jeden Kubańczyk pochodzący z prowincji padewskiej, jeden z Hiszpanii i jeden z kustodii meksykańskiej oraz czterej postulanci). Jest też grupa młodych, którym towarzyszymy w ich rozeznawaniu powołaniowym.

Prosimy o modlitwę w intencji naszych braci na Kubie.

Za: www.ofmconv.pcn.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda