Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi Konwentualni: Zmarł o. Witold Gral

Bracia Mniejsi Konwentualni: Zmarł o. Witold Gral

Redakcja
24 maja w godzinach przedpołudniowych w naszym klasztorze odszedł do Pana śp. o. Witold Gral, senior gdyńskiej wspólnoty franciszkańskiej, ale także najstarszy zakonnik prowincji św. Maksymiliana.

 
O. Witold Henryk Gral ur. 11 czerwca 1923 r. we wsi Łowce. Do zakonu św. Franciszka wstąpił 3 października 1942 r. Jego gwardianem w Niepokalanowie był św. Maksymilian. Sakrament święceń o. Witold przyjął 21 grudnia 1951 r. Od lat przebywał w klasztorze w Gdyni. Wcześniej był m.in. redaktorem Rycerza Niepokalanej w Santa Severa (Włochy), Spowiednikiem Apostolskim na Watykanie, wieloletnim duszpasterzem w Niemczech, a także archiwistą prowincji. Ci, którzy znali o. Witloda wiedzą, że w głowie miał encyklopedię dotyczącą dziejów zakonu św. Franciszka, a zwłaszcza naszej zakonnej prowincji. Mimo dolegliwości fizycznych o. Witold do końca zachował lotność umysłu, życzliwość i dobroć, a także zapał do pracy.

Pogrzeb śp. o. Witolda obędzie się w czwartek, 26 maja 2011 r. Dzień wcześniej (w środę 25 maja) ciało Zmarłego zostanie przywiezione do kościoła św. Antoniego w Gdyni po nabożeństwie majowym ok. 17.5o. W czwartek o godz. 7.35 odprawiona zostanie jutrznia żałobna (w kościele górnym). O godz. 11.oo odmówimy różaniec, zaś o 11.30 rozpocznie się Msza św. w intencji Zmarłego. Po Eucharystii przejedziemy na cmentarz Witomino, gdzie ciało o. Witolda zostanie złożone w grobie.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Za: www.gdynia.franciszkanie.pl

 

 
Pogrzeb o. Witolda Grala

Gdyński cmentarz Witomino stał się świadkiem ostatniej ziemskiej drogi o. Witolda Grala, który odszedł do Pana 24 maja 2011 r. Wczesnym majowym popołudniem, w pięknym słońcu, kondukt żałobny zmierzał w stronę grobowca franciszkańskiego. Miał w nim spocząć zakonnik, który określany był mianem człowiek-historia przede wszystkim dla jego zamiłowania do odkrywania i zachowywania ważnych wydarzeń związanych z zakonem św. Franciszka, ale także dlatego, że sam wiele w nim przeżył (życiorys o. Witolda można przeczytać i posłuchać poniżej). Nim jednak odbył się pogrzeb, wcześniej została odprawiona Msza św. w kościele św. Antoniego w Gdyni. Przewodniczył jej J. Eks. ks. abp Sławoj Leszek Głódź, zaś homilię wygłosił Minister Prowincjalny, o. Adam Kalinowski. Na uroczystości pogrzebowe przybył także Minister Prowincjalny prowincji warszawskiej, o. Mirosław Bartos, Gwardian Niepokalanowa, o. Stanisław Piętka, kolega kursowy Zmarłego o. Ignacy Reich, o. Rektor Michał Baranowski z klerykami, a także bracia z niemal wszystkich polskich klasztorów. W liturgii brał udział także dziekan, ks. Prałat Henryk Kiedrowski. Z dalekiego Jarosławia przybyła siostra o. Witolda oraz bliska rodzina, a także bliscy przyjaciela o. Witolda – o. Flawiana Słomińskiego.


Choć symboliczne pożegnanie parafian z o. Witoldem, który przez ostatnie 11 lat posługiwał duszpastersko w Gdyni, odbyło się dzień wcześniej, 25 maja wieczorem (przeczytać można o tym tutaj), na Mszy św. zgromadziło się wiele osób, które chciały pożegnać swego duszpasterza i podziękować Bogu za osobę o. Witolda. Zmarły był uznanym spowiednikiem, w ostatnich latach codziennie odprawiał Mszę św. o godz. 6.3o (była to właściwie „jego" Msza).

Po Komunii św. o. Proboszcz Jan Maciejowski odczytał list nadesłany przez o. bp Błażeja Kruszyłowicza, który nie mógł przybyć osobiście. Przekazał także zapewnienie o. Mariusza Paczóskiego, spowiednika na Watykanie, o tym, że w dniu jutrzejszym w Bazylice św. Piotra odprawiona zostanie Msza św. za o. Witolda, który niegdyś sam był Penitencjarzem Apostolskim. Także bracia z naszych zagranicznych klasztorów przesyłali zapewnienia o modlitwie i łączności.

Po Mszy św. duchowni i wierni udali się na cmentarz Witomino. Tam obrzędom również przewodniczył ks. Biskup Sławoj Leszek.

Także dziś wierni pięknym gestem wyrazili swą paięć o o. Witoldzie – w konfesjonale, w którym przez lata spowiadał pojawiły się nowe kwiaty oraz znicz.

Więcej na: www.franciszkanie.gdansk.pl
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda