Home WiadomościArchiwum Holandia: reakcje po skandalu wśród salezjanów

Holandia: reakcje po skandalu wśród salezjanów

Redakcja
Natychmiastowe odwołanie holenderskiego prowincjała, wszczęcie kościelnego dochodzenia w tej prowincji zgromadzenia oraz zarządzenie zdecydowanego powrotu do wychowawczej i duszpasterskiej tradycji ks. Bosko – w ten sposób najwyższe władze zakonne zareagowały na skandaliczne zachowania holenderskich salezjanów.

 
Okazało się bowiem, że jeden z tamtejszych zakonników, pracujący na co dzień z dziećmi, był członkiem zarządu Fundacji Martijn, walczącej o legalizację pedofilii. Co więcej, działalność tę znał i popierał zwierzchnik holenderskich salezjanów, ks. Herman Spronck SDB. O sprawie zrobiło się głośno, kiedy ten ostatni zadeklarował w telewizyjnym wywiadzie, że pedofilia nie zasługuje na bezwarunkowe potępienie.

Salezjanie zareagowali na skandal bardzo stanowczo, przypominając, że zachowanie ich holenderskich współbraci jest nie do pogodzenia z dziedzictwem św. Jana Bosko. Generał zgromadzenia zagwarantował, że pedofilski aktywista nie będzie miał nigdy kontaktu z dziećmi i że czekają go kary dyscyplinarne. Ten sam los spotka odwołanego już prowincjała holenderskich salezjanów.

Salezjańskim skandalem jest też zbulwersowany Kościół w Holandii. Okazało się bowiem, że nie zadziałały surowe antypedofilskie procedury, które wprowadzono tam w 2004 r. – podkreśla rzecznik prasowy tamtejszego episkopatu Pieter Kohnen. Ksiądz pedofil „prześliznął się" przez przeprowadzoną wówczas kontrolę i nadal pracował z dziećmi, choć dwukrotnie trafiał do aresztu za skandaliczne zachowania względem nieletnich.

kb/ rv, ans, ap, ansa

 
 

 
Dom Generalny Salezjanów – Pedofilia: niezgodna z zasadami i wartościami tradycji chrześcijańskiej
 
W komunikacie prasowym, opublikowanym tego dopołudnia przez ANS, Zgromadzenie Salezjańskie odrzuca wszelką możliwą relatywizację pedofilii. To oświadczenie stało się konieczne po wypowiedziach dwóch salezjanów holenderskich: ks. B. i ks. Hermana Sproncka. Inspektoria Belgii Północnej-Holandii oficjalnie poinformowała tego ranka, że ksiądz B. nie może wykonywać więcej jakiejkolwiek czynności duszpasterskiej, a ksiądz Spronck został odwołany z funkcji Delegata.

Oficjalny komunikat Zgromadzenia Salezjańskiego został przekazany tego ranka agencjom prasowym w następstwie tego, co podały niektóre media holenderskie.

W związku z faktami, które zostały upublicznione w ostatnich dniach przez prasę holenderską, a teraz także przez prasę włoską i prasę niektórych innych krajów, dotyczącymi księdza B., przybliżamy treść komunikatu prasowego salezjańskiego Inspektora Belgii Północnej-Holandii – ks. Josa Claesa, w którym wyraźnie jest mowa o konsternacji po oświadczeniu prasy, że ksiądz B. był członkiem stowarzyszenia "Martijn".

Bycie członkiem tego stowarzyszenia całkowicie kłóci się z zasadami i wartościami tradycji salezjańskiej. Tak więc stanowczo to odrzucamy i dystansujemy się od podobnej postawy osobistej tego pojedynczego współbrata. Rozumiemy, że ta wiadomość niewątpliwie bardzo zraniła po raz wtóry wrażliwość wielu osób. Romumiemy ich ból i przepraszamy ich w imieniu Salezjanów Ks. Bosko.

Co się tyczy wspomnianego współbrata, Zgromadzenie podejmie konieczne kroki dyscyplinarne, zgodnie z protokołem z 2002 r. i normami Kościoła w tej materii.

W tym komunikacie wyrażone jest także całkowite odcięcie się od wypowiedzi księdza Hermana Sproncka, jakich udzielił dla prasy holenderskiej (przynajmniej w takiej mierze, jak to możemy stwierdzić na bazie przytoczonego czasopisma), które wydają się relatywizować wysoki stopień szkodliwości tego faktu.

Zgromadzenie Salezjańskie potwierdza swoje zaangażowanie, realizowane w wierności Ks. Bosko i jego wielkiej tradycji pedagogicznej, na rzecz całkowitej wierności nauczaniu Kościoła, jak to czynił Ks. Bosko. Pełny i całkowity szacunek względem dzieci pozostaje dla nas fundamentalną i nieodwołalną opcją.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda