Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Świąteczny list Ministra Generalnego

Bracia Mniejsi: Świąteczny list Ministra Generalnego

Redakcja
Tegoroczny list ministra generalnego, wysłany do braci mniejszych całego świata z okazji nadchodzących świąt, nosi tytuł: "Boże Narodzenie: świętość i misja". W jego części wprowadzającej o. José Rodríguez Carballo OFM z wdzięcznością wspomina przeszłość: 600-lecie powstania hierarchii katolickiej w Chinach i mianowania pierwszym arcybiskupem Pekinu bł. Jana z Montecorvino; 400-lecie śmierci św. Franciszka Solano i 150. rocznicę śmierci Męczenników z Damaszku – bł. Emanuela Ruiza i Towarzyszy.

 
Wspomniani święci i błogosławieni bracia mniejsi dali świadectwo franciszkańskiej misji ewangelizacyjnej: bł. Jan z Montecorvino (Włoch) zaniósł Ewangelię – Dobrą Nowinę – do krajów Dalekiego Wschodu, św. Franciszek Solano (Hiszpan) do ludów Ameryki Południowej, męczennicy z Damaszku (w większości Hiszpanie) do "saracenów" na Bliskim Wschodzie. Z tego wspomnienia minister generalny przechodzi do części zasadniczej swoich myśli świątecznych i formułuje życzenie: "Abyśmy naśladowali ich przykład".
 
"Główną cechą, którą powinniśmy przejąć od tych naszych Współbraci – pisze o. José Rodríguez Carballo – jest powołanie do świętości. (…) Oni na serio przyjęli i przejęli się Ewangelią. (…) Potrzebujemy świętych braci, aby móc dotrzeć do niezliczonych rzesz ludzi, zgłodniałych Słowa życia".
 
W rozwoju myśli minister generalny przypomina, że Kapituła Generalna 2009 zatwierdziła sześć projektów misyjnych zakonu braci mniejszych. Nie pomijając żadnego z nich, a szczególnie o obecności franciszkańskiej w Wikariatach Apostolskich w Amazonii, począwszy od XVI wieku, przy okazji świątecznej refleksji zwraca on uwagę wszystkich na misje w Ziemi Świętej i w Maroku. Pierwsza jest "najważniejszą międzynarodową misją zakonu", a druga "pierwotną misją zakonu". Obie misje bardzo dziś potrzebują wparcia osobowego, należą do historycznego i duchowego dziedzictwa braci mniejszych.
 
"Wyjdźmy na spotkanie Boga – konkluduje minister generalny – który do nas przychodzi i razem z nami tworzy historię. (…) Porzućmy nasze wygody, poczucie bezpieczeństwa i pójdźmy do ludzi, którzy zgłodniali są Dobrej Nowiny".
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda