Home WiadomościArchiwum W Japonii zmarł w wieku 103 lat br. Sergiusz Pęsiek, współpracownik św. Maksymiliana

W Japonii zmarł w wieku 103 lat br. Sergiusz Pęsiek, współpracownik św. Maksymiliana

Redakcja
W Nagasaki w wieku 103 lat zmarł polski zakonnik, który przybył do Japonii przed wojną ze Świętym Maksymilianem Maria Kolbe. Brat Sergiusz Pęsiek z warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Braci Mniejszych Konwentualnych był współpracownikiem Ojca Maksymiliana i wraz z nim w latach 30. wybudował w Nagasaki klasztor Franciszkanów.

 
12 lipca 1928 r. zachęcony przez św. o. Maksymiliana Kolbego wstąpił do zakonu OO. Franciszkanów, 24 maja 1929 r. rozpoczął w Niepokalanowie nowicjat pod kierunkiem o. Maksymiliana. 29 maja 1930 r. złożył pierwsze śluby zakonne. W klasztorze przydzielono go do prac ciesielskich. 31 sierpnia 1931 r., na polecenie o. Maksymiliana wyjechał do Japonii na misje. 26 marca 1932 r. złożył czwarty ślub pełnej gotowości pójścia gdziekolwiek i w jakiekolwiek warunki dla Niepokalanej. W latach 1931 – 1945 pracował w różnych klasztorach japońskich: Nagasaki, Nigawa, Hongoci, Konagai… pełniąc funkcje budowniczego, drukarza, kucharza, furtiana, sklepikarza, ogrodnika… 2 sierpnia 1945 r. został internowany razem z innymi Polakami do obozu dla cudzoziemców w Tochinoki. Od 17 września 1945 r. do 1964 r. reperował w klasztorze w Nagasaki zniszczenia dokonane wybuchem bomby atomowej, pomagał również br. Zenonowi Żebrowskiemu w budowie sierocińców dla dzieci, budował kościół w Tokio, dom dla starców w Yue, dom dla dziewcząt upośledzonych w Konagai, szkołę dla seminarzystów zniszczoną w pożarze w Nagasaki i nowy kościół w Nagasaki. Od 1964 r. stale przebywał w Nagasaki wykonując różne prace zlecone przez przełożonych.

Misja Świętego Maksymiliana Kolbe to największy wkład kultury polskiej we współczesną cywilizację Japonii. Polski Święty przybył do Japonii w 1930 roku i przywiózł ze sobą ponad 20 zakonników z Niepokalanowa.

Oprócz założonego przez polskiego misjonarza zakonu Franciszkanów w Japonii działa również założony przez jego następcę żeński zakon Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Zgromadzenie powstało, aby nieść pomoc dzieciom osieroconym w wyniku ataku atomowego w Nagasaki w sierpniu 1945 roku. Po wojnie siostry z tak zwanego japońskiego Niepokalanowa założyły pierwszy w Japonii ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Złożył w nim wówczas wizytę obecny cesarz Japonii Akihito.

Zmarły w Nagasaki brat Sergiusz był z zawodu stolarzem i pomagał przy budowie klasztoru Franciszkanów w Nagasaki. Był autorem wydanych po japońsku, angielsku i po polsku wspomnień: "Misyjna droga św. Maksymiliana. Wspomnienia cieśli z Niepokalanowa". Był jednym z dwóch ostatnich, żyjących w Japonii współpracowników Ojca Kolbe.

W Nagasaki mieszka 96-letni brat Roman Kwiecień, który przybył do japońskiego Niepokalanowa w 1934 roku. Założone przez Ojca Makrsymilina oraz jego współpracowników zakony oraz ośrodki funkcjonują do dziś, ale prowadzone są obecnie przez zakonników japońskich. Wydawany jest tu nadal po japońsku założony przez Ojca Kolbe magazyn „Rycerz Niepokalanej".
 
Pogrzeb Ś.P. Br. Sergiusza będzie miał miejsce w sobotę 18 grudnia 2010 r. o godz. 11.00 czasu japońskiego w Nagasaki.
 
Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie…

Za: www.franciszkanie-warszawa.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda