Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi – Wronki: XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Bracia Mniejsi – Wronki: XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Redakcja
21 maja 2011 po raz dwudziesty zainicjowano we Wronkach Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
W hali kręgielni miejskiej odbył się tego dnia Otwarty Turniej Kręglarski. Walczono w nim o Puchar Rektora Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów w dwóch kategoriach: mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn zwyciężył Andrzej Spychała z Wronek, wśród kobiet, Brygida Garczarek, również z Wronek.

 
O godzinie 17:00 z kolei w przyklasztornej sali świętego Franciszka otworzono wystawę prac autorstwa Witolda Siwińskiego (1911-1964), urodzonego w Tarnówku pod Czarnkowem, a od 1927 roku mieszkającego, aż do śmierci, we Wronkach. Wernisaż został zatytułowany W połowie drogi. W ramach artystycznego spotkania refleksjami na temat życia i twórczości Witolda Siwińskiego podzielił się z zebranymi prof. Tomasz Siwiński, syn artysty. Z ich treści dowiedzieliśmy się, że do najciekawszych dzieł Siwińskiego, związanych z Wronkami, należą projekty witraży, przedstawiające św. Elżbietę Węgierską i św. Ludwika, w kościele klasztornym franciszkanów oraz witraż znajdujący się w zakonnym oratorium, projekt i wykonanie skrzyni ołtarza głównego we wronieckiej farze (malowane kwatery i płaskorzeźby), projekt figury Matki Bożej na Placu Wolności oraz fresk przedstawiający alegorię Boga Ojca w kaplicy cmentarnej. Na uwagę zasługuje także cykl polichromii, obrazujący sceny z życia św. Antoniego z Padwy w kościele parafialnym w Kiełczygłowie w woj. łódzkim. Twórczość Witolda Siwińskiego można podziwiać także w Kąkolewie i Szamotułach. Wystawa zakończyła się pokazem slajdów, będącym syntezą najlepszych dzieł Witolda Siwińskiego, zarówno tych o tematyce sakralnej, jak i tych, które utrzymane są w świeckim nurcie jego twórczości.
 
Kacper Grys OFM

Za: www.franciszkanie.net

 

 PROGRAM – XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, Wronki 21-29 maja 2011 roku – KLIKNIJ


 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda