Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Zakończenie 15. Święta Młodzieży

Bracia Mniejsi: Zakończenie 15. Święta Młodzieży

Redakcja
Mszą św. o północy, z 22/23 VII 2011, zakończyło się w Górze św. Anny (Dom Pielgrzyma) ogólnopolskie 15. Święto Młodzieży. Finałowej liturgii przewodniczył o. Wacław Stanisław Chomik, minister prowincjalny Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. W homilii rozwinął on temat przypowieści o bogaczu i ubogim Łazarzu (Mt 16, 19-31). Pojawiła się w niej myśl błogosławionego Jana Pawła II, wypowiedziana do młodzieży na Westerplatte: "Nigdy samo «więcej mieć» nie może zwyciężyć. Bo wtedy człowiek może przegrać rzecz najcenniejszą: swoje człowieczeństwo, swoje sumienie, swoją godność. To wszystko, co stanowi też perspektywę «życia wiecznego»" (1987).

 
Przed końcowym błogosławieństwem organizatorzy święta z duszpasterstwa młodzieżowego w Górze św. Anny – o. Augustyn Michał Feliszek OFM i o. Jozue Grzegorz Szymański OFM – dokonali jego podsumowania, odnosząc się do rozmaitych statystyk. Według nich w święcie wzięło udział około 1100 młodzieży, z której 30% stanowiła młodzież męska, a 70% młodzież żeńska. Ta liczba i podział procentowy uczestników utrzymuje się od kilku lat. Ostatnim akcentem imprezy annogórskiej było odśpiewanie tegorocznego hymnu, a potem jeszcze koncert Scholi Święta Młodzieży.

W ocenie powszechnej święto było udane. Przykładowo uczestniczący w nim już po raz czwarty członek zespołu Maleo Reggae Rockers, powiedział: "Fajnie zobaczyć tyle młodzieży pozytywnie nastawionej do życia. Musimy przyznać, że jesteśmy pod wrażeniem waszej scholi i orkiestry; świetnie grają". Z kolei Andrzej Wronka, zwany "dinozaurem Święta Młodzieży", obrońca wiary katolickiej przed zarzutami sekt i różnych ruchów religijnych, wspomina: "Pamiętam czasy, gdy siadałem z młodzieżą na trawie bez mikrofonów i wygodnych balkonów. Dużo się zmieniło, jeśli chodzi o logistykę, warunki zakwaterowania itp. Dziś, w dobie Internetu na stronie Święta Młodzieży pojawiają się relacje. Dzięki temu wiele osób będących np. za granicą może niemalże na bieżąco «uczestniczyć» w święcie".

Znakomita logistyka i organizacja pod wieloma względami, przygotowana schola i orkiestra – to mocne punkty w realizacji codziennego programu, który wypełniły modlitwa, konferencje, praca w grupach, konsultacje, dyskusje i koncerty. Można na gorąco skomentować, że młodzież w 15. edycji swojego święta osiągnęła zamierzone cele: wzajemnie sobie służyła, doświadczała obecności Boga i uczyła się – w myśl wcześniejszych założeń – "dawać Go światu".

Organizatorzy z myślą o najlepszych owocach Bożej łaski i własnych wysiłków mogą trochę odpocząć, by realizować dalsze inicjatywy, ujęte w planie rocznym, oraz już myśleć o roku przyszłym. W 2012 roku – prócz Święta Młodzieży – czeka ich wielkie zadanie przyjęcia młodzieży europejskiej, która sympatyzuje z ruchem franciszkańskim. Promotorem 3. Franciszkańskiego Mityngu Europejskiego, który będą realizować w Górze św. Anny, jest Unia Braci Mniejszych Europy (UFME).

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda