Home WiadomościArchiwum Dominikanie: 8. Festiwal “Dusza Jarmarku” w Gdańsku

Dominikanie: 8. Festiwal “Dusza Jarmarku” w Gdańsku

Redakcja
Morski odpust św. Dominika, X jubileuszowe Kino pod niebem, wystawa ikon, nocne zwiedzanie zakamarków kościoła św. Mikołaja to tylko niektóre atrakcje Festiwalu „Dusza Jarmarku” przygotowanego przez dominikanów w Gdańsku z okazji Jarmarku św. Dominika.

 
W 1260 r. gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu na dzień św. Dominika. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Tradycja organizowania go przetrwała aż do dnia dzisiejszego. Pamiątką jego religijnych, dominikańskich korzeni jest procesja ulicami Głównego Miasta organizowana zawsze w pierwszą niedzielę Jarmarku. W niedzielę 31 lipca o godzinie 12.00  odbędzie się Morski Odpust Św. Dominika. Głównym wydarzeniem odpustu jest świąteczna procesja ulicami Głównego Miasta do kościoła św. Mikołaja O.O. Dominikanów. Przewodniczył jej będzie metropolita gdański.

W ramach Festiwalu „Dusza Jarmarku" na placu przed kościołem dominikanów odbędzie się 10. edycja Kina pod niebem: – W tym roku będzie można oglądać filmy o przyjaźni. Pokażemy filmy, które prezentują różne aspekty tej relacji – opowiada o. Michał Mitka, przeor gdańskich dominikanów. – Może ona być lekarstwem, pomaga przekraczać podziały, a czasem zamienia się w miłość – dodaje. Wśród filmów znajdą się m.in. "Ogród Luizy", "Jak zostać królem?" czy "Ludzie Boga".

Od soboty, 30 lipca do 7 sierpnia w kaplicy Św. Jacka będzie można obejrzeć wystawę "Piękno ikony". Znajdą się tam ikony powstałe podczas warsztatów ikonograficznych prowadzonych w ramach Studium Chrześcijańskiego Wschodu w dominikańskim klasztorze w Warszawie na Służewie. Będzie tam również działać "kącik ikonografa" pokazujący zwiedzającym kolejne etapy pracy nad tworzeniem ikony.

Jak co roku turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta będą mieli okazję zwiedzić zakamarki Kościoła Św. Mikołaja. – Pokażemy między innymi wieżę, strych i podziemia – opowiada o. Mitka. – Po zakamarkach oprowadzać będzie bracia dominikanie – dodaje. Natomiast nocne zwiedzanie Kościoła odbędzie się tylko raz – w sobotę 6 sierpnia. Początek o godz. 23.30.

W środę, 17 sierpnia odbędzie się uroczystość Św. Jacka. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. ku czci św. Jacka – patrona Polskiej Prowincji Dominikanów, godzinę późnej – nieszpory gregoriańskie. A o 19.30 odbędzie się koncert śpiewu chorałowego w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

Festiwal Św. Dominika "Dusza Jarmarku" to również koncerty organowe, miasto wolnej sztuki "FreeArtCity" czy "Kalejdoskop – przewrotne oko, interaktywna wystawa edukacyjna".

Program Festiwalu


KAI/pc

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda