Home WiadomościArchiwum Bracia Pocieszyciele: 60 lat w służbie Jezusowi cierpiącemu w Getsemani

Bracia Pocieszyciele: 60 lat w służbie Jezusowi cierpiącemu w Getsemani

Redakcja
9 stycznia 2011 r. Bracia Pocieszyciele z Getsemani obchodzili uroczystość 60 lecia święceń kapłańskich o. Viliama Vaľa, czwartego Przełożonego Generalnego. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w najstarszym Sanktuarium Maryjnym na Słowacji, w Mariance.

 
Wydarzenie to stało się źródłem radości nie tylko dla Zgromadzenia Braci Pocieszycieli, ale również dla Kościoła słowackiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło rodziny i przyjaciół o. Viliama, a także licznych wiernych. Swoją obecnością zaszczycił nas również Biskup Polowy Słowacji Franciszek Rabek. Eucharystię pod przewodnictwem dostojnego jubilata poprzedziła modlitwa różańcowa przed cudowną figurą Matki Bożej Mariatalskiej. W czasie homilii ojciec Viliam podzielił się świadectwem swego kapłańskiego, pocieszycielskiego powołania. Zgromadzonym w kościele wiernym postawił pytanie: czy wiemy, kim jest kapłan? Kapłan jest tajemnicą, zupełnie jak matka dla swojego dziecka. Matka, która w swych dłoniach tuli małe dziecko, jest podobna do kapłana, który w swych namaszczonych dłoniach pieści Ciało Chrystusa.
Ojciec Viliama Vaľa wstąpił do Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani za czasów Ojca Założyciela Józefa Litomiskiego, które zostało powołane do istnienia w 1922 roku. Jest on żywym świadectwem życia świątobliwego Założyciela. W Zgromadzeniu pełnił urząd Generalnego Przełożonego przez okres 18 lat.
 
Ojciec Viliama sprawował swój urząd w trudnym dla Kościoła czasie. Przystąpił do reorganizacji całego Zgromadzenia, które niosło na sobie ciężar systemu totalitarnego. Uporządkował życie zakonne w klasztorach pocieszycieli, powracając do miejsc, które zakonnicy musieli przymusowo opuścić. Na kartach historii Braci Pocieszycieli zapisał się złotymi literami. Jako Polska Prowincja Zgromadzenia łączymy się we wspólnym Te Deum za dar życia i sakrament kapłaństwa naszego długoletniego Przełożonego Generalnego.
 
o. Michał Krysztofowicz CCG

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda