Home WiadomościArchiwum Bracia Pocieszyciele z Getsemani: Wielkie przygotowania

Bracia Pocieszyciele z Getsemani: Wielkie przygotowania

Redakcja
Bracia Pocieszyciele z Getsemani 7 kwietnia 2011 roku rozpoczęli święty czas rocznych przygotowań do wielkiego Jubileuszu 90 lat swojego istnienia w Kościele Powszechnym. Dzień ten był czasem duchowej łączności ze wszystkimi braćmi pracującymi w Polsce i poza granicami kraju. W Domu Prowincjalnym Zgromadzenia we Włocławku odbył się dzień skupienia, w którym wzięli udział wszyscy współbracia Polskiej Prowincji. Duchowym przewodnikiem był o. Michał Krysztofowicz CCG. W swoich rozważaniach pogłębił refleksję nad duchowością maryjną Ojca Założyciela Józefa Litomiskiego.

 
Zakonodawca, będąc dojrzewającym młodzieńcem, długie chwile spędzał na osobistej modlitwie, pragnąc właściwie rozeznać w sobie głos powołania. Tradycją w rodzinie Litomiskich stały się pielgrzymki do Narodowego Sanktuarium Czech, gdzie cześć odbierała Maryja w obrazie starobolesławskim. To właśnie tutaj, w domu Matki Bożej dojrzało powołanie młodego Józefa do służby kapłańskiej i zakonnej. Jako Założyciel nowego Zgromadzenia, 8 września 1923r. sprowadził do Domu Macierzystego w Wiedniu kopię ikony Maryi ze Starej Bolesławi. Uroczystością przewodniczył Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Sibilia, który w obecności Ojca Józefa i licznie przybyłych wiernych, koronował wizerunek Maryi.
 
Osobista pobożność maryjna nadała kształt duchowości całemu Zgromadzeniu. Matka Boża Bolesna stała się dla Ojca Założyciela doskonałym wzorem duchowej ofiary z samej siebie, złączenia swego życia z ofiarą krzyżową Syna. Nad udziałem Maryi w dziele odkupienia bracia pochylili się w czasie Eucharystii, którą sprawował Ojciec Świerad Pettke – Prowincjał Zgromadzenia. W homilii o. Michał podkreślił, że Maryja stała się żywą odpowiedzią pierwotnego Kościoła, gdyż to właśnie Ona podjęła wezwania płynące z Serca Jej Syna zostańcie tu i czuwajcie ze Mną. Stojąc pod krzyżem swoją milczącą obecnością, współcierpiała razem z Synem. W swoim sercu dopełniała braki udręk Chrystusowych – dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół. Przez swoją postawę wiary, Maryja złożyła samą siebie w darze, stając się Matką Bolesną, Matką biorącą czynny udział w cierpieniach Syna.
 
W czasie Eucharystii o. Maksymilian Putyra CCG – delegat ojca generała, przekazał w jego imieniu Zgromadzeniu w Polsce kopię ikony Matki Bożej Starobolesławskiej. Jej poświęcenia dokonał ojciec prowincjał, który wraz ze wszystkimi współbraćmi zawierzył Zgromadzenie macierzyńskiej opiece Maryi.
 
Wyjątkowy czas, który został zainaugurowany w obydwóch prowincjach ( polskiej i słowackiej ) ma przybliżyć braci pocieszycieli do wielkich wydarzeń: 55 rocznicy narodzin dla nieba Ojca Założyciela oraz wielkiego uwielbienia i dziękczynienia Bogu za dar 90 lat erygowania Wspólnoty w Kościele Katolickim.
 

O. Michał M. Krysztofowicz ccg

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda