Home WiadomościArchiwum Hiszpania: pilny apel Misji Salezjańskich

Hiszpania: pilny apel Misji Salezjańskich

Redakcja
Salezjańska Prokura Madrytu zwróciła się z pilnym apelem do wszystkich organizacji międzynarodowych o pomoc w rozwiązaniu problemu ciężkiej sytuacji uchodźców, którzy znajdują się na salezjańskiej placówce misyjnej św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Duékoué (Wybrzeże Kości Słoniowej). Misje Salezjańskie proszą o pomoc humanitarną i utworzenie, z inicjatywy ONZ, obozu dla uchodźców w Duékoué, w przeciwnym razie “skończy się to epidemią cholery”.

 
Niepewność, brak żywności, niewystarczająca ilość wody pitnej i lekarstw: to codzienna rzeczywistość salezjańskiej placówki misyjnej św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Duékoué. "Przeszło 30.000 osób przebywa na placówce misyjnej, która mogłaby, maksymalnie, pomieścić na stojąco 8.000 osób. Nie ma jedzenia, ludzie śpią na ziemi, nie ma miejsca, gdzie można by się schronić, brakuje ubikacji i prysznicy, nie ma wody pitnej" – mówi naoczny świadek, ks. Vicente Grupeli, salezjanin.

Misje Salezjańskie apelują do organizacji międzynarodowych, aby pomogły ludności i utworzyły obóz dla uchodźców, który zaspokoiłby najpilniejsze potrzeby higieniczne. Ks. Grupeli prosi, "by nie pozostawiano tutaj tygodniami ludzi bez odpowiednich warunków higieniczno-zdrowotnych. Nie mamy żywności, by dać ją uchodźcom. Wszystko to skończy się epidemią cholery i innymi chorobami, które zabiją dzieci i starców".

Pomimo aresztowania Gbagbo, sytuacja w Duékoué pozostaje niepewna. "Uchodźcy, którzy mieszkają w pobliskich wioskach, powracają do swoich domów w towarzystwie niebieskich kasków żołnierzy ONZ, ale w mieście siły Ouattary dokonują bezwzględnej kontroli ludności, wypytując, kto do jakiej grupy etnicznej należy. A to nie oznacza bezpieczeństwa, przeciwnie, ludzie się boją" – stwierdza ks. Grupeli.

"Przeszło 400 rodzin pozostało bez domów w następstwie ataków, jakie miały miejsce w końcu marca w dzielnicy Carrefour. Te osoby pozostają na misji przez wiele miesięcy" – kontynuuje.

Normalne zajęcia na placówce w Duékoué zostały zawieszone. Salezjanie mają tam parafię, ośrodek kształcenia zawodowego, dom dla dzieci i ośrodek młodzieżowy. Oprócz tego obejmują opieką duszpasterską ludzi z 90 wiosek w pobliżu miasta, ale od przeszło trzech miesięcy nie mogą dotrzeć do tych miejsc. "Nasza praca musi mieć teraz przede wszystkim charakter społeczny. Musimy skierować nasze wysiłki na przywrócenie pokojowego i solidarnego współżycia".

Obecnie banki w kraju są zamknięte, działalność gospodarcza została wstrzymana, a pomoc nie dociera na Wybrzeże Kości Słoniowej inaczej jak tylko za pośrednictwem organizacji międzynarodowych. Misje Salezjańskie uruchomiły krótko i długoterminowe fundusze pomocy na rzecz Wybrzeża Kości Słoniowej.

ANS – Madryt

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda