Home WiadomościArchiwum Druga sesja Forum Społecznego Michała Archanioła

Druga sesja Forum Społecznego Michała Archanioła

Redakcja
We wtorek 12 kwietnia odbyła się druga sesja Forum Społecznego Michała Archanioła. Spotkanie poświęcone było wyznaczeniu programu pracy Forum na rok 2011. Profesorowie, działacze społeczni, dziennikarze, starsze pokolenie i młodsze, świeccy oraz duchowni zastanawiali się nad najważniejszymi problemami społecznymi dla Kościoła oraz społeczeństwa w Polsce.

 
W pierwszej części sesji ks. dr Józef Kloch zwrócił uwagę na coraz większą rolę internetu w kreowaniu religijności – przede wszystkim ludzi młodych. Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych, e-cmentarzy rodzi pytanie, czy współczesna religijność nie zmierza w kierunku wirtualności. Rozwój internetu rodzi potrzebę zdiagnozowania i zbadania faktu internetowej religijności. Jaka jest jej jakość? Czy jest ona tylko substytutem spotkania z Bogiem, czy jest w stanie zastąpić tradycyjną religijność? Jaki jest realny wpływ treści religijnych czerpanych z internetu? Takie pytania oraz kierunki prac Forum zwrócił uwagę w ks. dr Józef Kloch.
 
Ponadto za najważniejsze dla Kościoła w Polsce oraz polskiego społeczeństwa uznano temat relacji świeckich i duchowieństwa. „Jak przełamać przepaść między księdzem a świeckimi w parafiach?” „Jak zbudować dialog świeckich z duchownymi?” Takie zagadnienia zostały uznane za priorytetowe dla prac Forum w 2011 roku. Oprócz nich analizie wymaga zjawisko antyklerykalizmu w naszym kraju, miejsce Kościoła w przestrzeni publicznej, rola Kościoła w podzielonym społeczeństwie. O wielkim znaczeniu są również tematy związane z przygotowaniem do małżeństwa (skuteczność oraz poziom kursów przedmałżeńskich), formacją w seminarium, powołaniami.
 
Forum Społeczne zostało powołane przy Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Ma na celu rozwijanie katolickiej nauki społecznej oraz wspomaganie integralnego rozwoju polskiego społeczeństwa.
 
Wojeciech Sadłoń SAC / www.iskk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda