Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Pamięci ofiar Smoleńska – Jarocin

Bracia Mniejsi: Pamięci ofiar Smoleńska – Jarocin

Redakcja
Od ośmiu lat w Jarocinie organizowany jest Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Większość koncertów odbywa się we franciszkańskiej świątyni. Kolejna edycja została zainaugurowana w niedzielę 10 kwietnia.

 
Do tej pory w kościele parafialnym św. Antoniego Padewskiego można było usłyszeć najwybitniejsze dzieła muzyki z różnych epok w wykonaniu solistów i zespołów. W siedmiu edycjach z gościny franciszkanów korzystała m.in. Orkiestra Kameralna „Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, poznański sekstet „Affabre Concinui", „Kwartet Jorgi" oraz Józef Skrzek z zespołem górali.

Celem imprezy, organizowanej przez Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie, było stworzenie mieszkańcom możliwości obcowania z muzyką klasyczną i to w najlepszym wykonaniu, a jednocześnie dawanie możliwości promocji młodym, utalentowanym artystom. Bezpośrednim pretekstem do zorganizowania pierwszego festiwalu w Jarocinie było ukończenie budowy organów koncertowych, które znajdują się we franciszkańskiej świątyni. Ich konstruktor i budowniczy – Marek Cepka przy budowie liczącego blisko 40 rejestrów instrumentu zastosował rozwiązania zbliżone do tych, jakie występowały w organach późnego baroku. Dlatego jarociński instrument szczególnie pasuje do wykonywania na nim kompozycji XVII i XVIII-wiecznych autorów, a zwłaszcza utworów Jana Sebastiana Bacha.

Możliwości instrumentu można było po raz kolejny usłyszeć w trakcie koncertu niemieckiego wirtuoza dr Floriana Wilkesa, który zainaugurował ósmą edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Artysta przyjechał do Jarocina bezpośrednio z występu w Waszyngtonie. Niedzielny koncert został zadedykowany ofiarom katastrofy smoleńskiej. Odbywał się 10 kwietnia czyli dokładnie w pierwszą rocznicę wypadku lotniczego, dlatego pamięć 96 osób uczczono najpierw chwilą ciszy. Później we franciszkańskiej świątyni zabrzmiały najwybitniejsze dzieła organowe autorstwa Mendelssohna, Bacha i Widora, a także „Symfonia organowa A-dur" skomponowana przez Floriana Wilkesa. Repertuar został dobrany tak, aby wpisywał się w charakter trwającego właśnie Wielkiego Postu. Koncert z pewnością przedłużyłby się o kolejne utwory, ale musiano zrezygnować z nich ze względu na rozpoczynającą się wieczorną mszę św.. Publiczności licznie zgromadzonej w kościele koncert bardzo się podobał. Słuchacze dali temu wyraz kilkakrotnie nagradzając artystę długimi, burzliwymi oklaskami.


 
Florian Wilkes
– od 1994 roku jest organistą katedry pod wezwaniem św. Jadwigi w Berlinie, a od 1999 roku związany zawodowo z Królewskim Instytutem Muzyki Kościelnej. Ukończył studia muzyczne i prawnicze. Jest nie tylko wykonawcą, ale i kompozytorem oraz praktykującym prawnikiem. Doktorat uzyskał pisząc pracę na temat nowej amerykańskiej filozofii prawa. Współpracował m.in. z orkiestrą rzymską Concertus l Aurerus di Roma oraz z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną. Wydał 8 solowych płyt z muzyką organową oraz 3 płyty z instrumentami towarzyszącymi: saksofonem i trąbką. Florian Wilkes od ponad 20 lat koncertuje na całym świecie. Jego wykonania oklaskiwać mogła publiczność w największych salach koncertowych i kościołach Rosji, Francji, Włoch, Finlandii, Szwecji, Danii, Holandii, Szwajcarii, Izraela, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Kilkakrotnie koncertował także w Polsce m. in. w Kościele Mariackim w Krakowie.

Lidia Sokowicz

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda