Home WiadomościArchiwum Brazylia: Spotkanie rodziny pallotyńskiej

Brazylia: Spotkanie rodziny pallotyńskiej

Redakcja

24 i 25 maja odbyło się wspaniałe spotkanie braci przybyłych z różnych miejsc Brazylii. Setki współbraci pallotynów: księży, braci, sióstr oraz osób świeckich odpowiedziało na zaproszenie ks. Jana Stawickiego SAC, Przewodniczącego Rady Krajowej Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego w Brazylii, i przybyli do Cachoeira Paulista, siedziby radia i telewizji Canca Nova, aby uczestniczyć w III Krajowym Zebraniu ZAK.

Około 550 członków, sympatyków i przyjaciół Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego przez dwa dni przeżywało tajemnicę Wieczernika we wspaniałej Sali św. Pawła w siedzibie Canca Nova, udostępnionej nam przez miejscową wspólnotę. Były to chwile wyniosłych celebracji, podczas których medytowaliśmy propozycje naszego założyciela św. Wincentego Pallottiego, śpiewaliśmy na chwałę Trójcy Świętej i Królowej Apostołów oraz uczestniczyliśmy w Eucharystii.

Główne motywy naszego spotkania były następujące. Poza faktem, że w tym roku, według programu Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego (ZAK), było zaplanowane Krajowe Spotkanie ZAK, istniały jeszcze trzy inne motywy, które podniosły znaczenie Spotkania. Świętowaliśmy jubileusz 170 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Pallotynek (CSAC), które zostało założone 25 maja 1838 roku. Celebrowaliśmy 75 rocznicę przybycia siedmiu pierwszych misjonarek pallotyńskich do Brazylii. Przybyły one 25 maja 1933 roku do Rio Grande do Sul, skąd rozeszły się na cały kraj. Obchodziliśmy również 50 rocznicę inauguracji Colegium Maximo Pallotino, które rozpoczęło działalność 1 maja 1958 roku w Santa Maria. W Colegium działa Pallotyński fakultet filozoficzny i teologiczny oraz Południowoamerykański Instytut Studiów Pallotyńskich (ISEP).

Dwa dni naszego spotkania były czasem prawdziwej celebracji. W każdym momencie towarzyszyła nam wielka radość. Było to dla nas nowe Zesłanie Ducha Świętego, podczas którego śpiewaliśmy, modliliśmy się, świętowaliśmy i wysłuchaliśmy czterech wykładów, które przybliżyły nam ideę tego spotkania. W sobotę ks. Jan Stawicki SAC przedstawił nam ZAK jako profetyczną wizję św. Wincentego Pallottiego. Joaquim Accioly poprowadził wykład na temat: „ZAK – wizja przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

W tym dniu uroczystej Mszy św. przewodniczył pallotyński biskup Jose Maria Maimone. Sobotni dzień zakończył się wspaniałym pallotyńskim show, prowadzonym przez księży Silvio Andrei i Renato oraz siostrę Helenę. Niedzielę rozpoczęliśmy celebracją, która wprowadziła nas w klimat Wieczernika, a była prowadzona przez siostrę Cleusa Casarin CSAC oraz siostrę Ivete Garlet CSAC, która do ubiegłego roku przez dwanaście lat była Przełożoną Generalną sióstr w Rzymie.

To właśnie ona przedstawiła nam wizję rozwoju i pracę sióstr pallotynek w świecie i w Brazylii. Podczas wykładu siostry Ivete przybył do nas ks. Jonas Habib, założyciel wspólnoty Canca Nova, który skierował do nas słowa uznania za pracę prowadzoną przez ZAK oraz zapewnił, że Canca Nova jest otwarta na kolejne spotkania. Ks. Jan Stawicki SAC wykorzystał chwilę, aby zawiesić na szyi ks. Jonas krzyż Zjednoczenia oraz zaprosił go do wstąpienia do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Po południu udaliśmy się do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecida, gdzie podczas Mszy św., której przewodniczył bp. Jose Maria Maimone oraz prowincjał pallotynów z Sao Paulo i regionał z Rio de Janeiro, podziękowano Bogu za pallotyńskie jubileusze, które towarzyszyły spotkaniu oraz zamknięto III Krajowe Spotkanie ZAK w Brazylii.

Joaquim Accioly / www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda