Home WiadomościArchiwum Spotkanie w rodzinie – III Kongres Szkół im. Ks. Markiewicza

Spotkanie w rodzinie – III Kongres Szkół im. Ks. Markiewicza

Redakcja

"Radosną twarz przyniosę bratu memu" – pod takim hasłem w dniu 17 czerwca br. odbył się w Miejscu Piastowym III Kongres Szkół im. Ks. Bronisława Markiewicza. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 osób z 16 placówek szkolnych.

Uczniowie reprezentowali 6 szkół podstawowych, 5 gimnazjów, 1 ośrodek szkolno-wychowawczy oraz 3 michalickie szkoły ponadgimnazjalne. W minionym roku do rodziny szkół dołączyły trzy placówki: Szkoła Podstawowa w Woli Krakowiańskiej (par. Młochów), Szkoła Podstawowa w Pewli Ślemieńskiej oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Brzozowie.

Spotkaniu markiewiczowskich szkół w części liturgicznej przewodniczył Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik, który jako główny celebrans po Mszy św. wezwał uczniów i nauczycieli do aktu poświęcenia się Św. Michałowi Archaniołowi. Wcześniej zaopatrzeni w obrazki Św. Michała Archanioła z tekstem, wszyscy zebrani odmówili uroczystą rotę oddania się pod Jego opiekę. Wraz z Ojcem Generałem Mszę św. sprawowało kilkunastu kapłanów.

Byli to dyrektorzy szkół michalickich, księża proboszczowie z parafii, gdzie istnieją szkoły im. naszego Założyciela oraz prefekci bądź katecheci tych szkół. W uroczystości uczestniczyło także dwóch kapłanów, których obecność jest symboliczna: Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu- ks. dr Waldemar Janiga, stały współpracownik Zgromadzenia w dziedzinie szkolnictwa, a także misjonarz z Wiceprowincji Argentyńsko-Paragwajskiej, założyciel i budowniczy dwóch szkół w Argentynie (Posadas) ks. Kazimierz Rachwał. Homilię o poszukiwaniu w młodości dobra i unikaniu grzechu z wizualizacją przedstawionych treści wygłosił prefekt NSD w Miejscu Piastowym ks. Kazimierz Joniec.

"Dotyk Ojca" to nabożeństwo uczczenia relikwi Patrona zgromadzonych szkół, które miało miejsce bezpośrednio po Eucharystii. Kolejny raz stało się pełną przeżycia chwilą wewnętrznej odpowiedzi na przesłanie płynące z osoby Błogosławionego. Po końcowym błogosławieństwie Ojciec Generał namówił wszystkich do pamiątkowego zdjęcia na schodach sanktuarium.

Muzykę i śpiew podczas liturgii i nabożeństw przygotował zespół wokalno-instrumentalny z Oratorium w Stalowej Woli występujący "na żywo" z sekcją smyczkową i instrumentów dętych pod kierunkiem pani mgr Elżbiety Turek, kompozytorki wielu nowych piosenek o ks. Markiewiczu. Wystąpił także zespół góralski z Pewli Ślemieńskiej "Hajduki" w repertuarze pieśni religijnych przyozdobionych folklorem regionalnym. Warto jeszcze wspomnieć o bogatej procesji darów, która nawiązywała do duchowego bogactwa bł. Bronisława, które pozostawił w miejscach swego posługiwania. To dlatego młodzi ludzie nieśli m.in. kosz z figurkami aniołów, drewnianą tablicę z wyrzeźbionymi słowami "Dusza dziecka jest jak gleba niezaorana…", kawałek płótna, szachy.

Prowadzeniem całości wydarzenia zajmował się po raz kolejny ks. Krzysztof Poświata wraz z prezenterka rzeszowskiego Radia "Via" Martą Januszewską, którzy dzięki osobistym umiejętnościom animacyjnym i doświadczeniu, w pochmurny dzień stworzyli gorącą atmosferę na klasztornym placu. Prowadzony przez nich piknik michalicki obfitował wieloma ofertami: dobrą muzyką w wykonaniu zespołu "Klimat" z Rzeszowa, konkursem wokalno-muzycznym "Piosenka dla przyjaciela", a także ciepłym posiłkiem dla każdego z gości.

Za organizację spotkania odpowiedzialny był ks. Leszek Przybylski, inspektor ds. wychowania i oświaty w naszym Zgriomadzeniu. Pragnie on wyrazić szczere podziękowanie wszystkim kapłanom, którzy ofiarnie wsparli jego wysiłki, a zwłaszcza księżom wychowawcom z LO przy NSD i tamtejszym seminarzystom.

www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda