Home WiadomościArchiwum Polscy misjonarze spotykają się w Warszawie

Polscy misjonarze spotykają się w Warszawie

Redakcja

We wtorek 24 czerwca w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie spotkali się polscy misjonarze, rozpoczynający urlop w kraju. Grupa 130 księży, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich bierze udział w sympozjum na temat medycyny tropikalnej, w warsztatach medialnych, a także spotkają się w Kancelarii Premiera RP z Donaldem Tuskiem.

Spotkanie z misjonarzami w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie rozpoczęło się sprawowaną w południe Eucharystią. Głównym tematem dnia były kwestie związane z medycyną tropikalną. Lekarz medycyny Karolina Mrówka wygłosiła wykład "Najczęstsze przypadki chorób tropikalnych importowanych z krajów o odmiennych warunkach sanitarno-klimatycznych". Z misjonarzami spotkali się tego dnia bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Wieczorem wiceprowincjał Księży Werbistów o. Jan Wróblewski SVD wygłosił konferencją ascetyczną.

Drugi dzień wakacyjnego spotkania misjonarzy wypełnią wykłady o misyjnym zaangażowaniu dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W tym roku Dzieło obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia w Polsce. W 1857 roku, pod nazwą Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa, zapoczątkowały je w Krakowie siostry szarytki. O Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci opowiedzą ks. Eugeniusz Szyszka i Anna Sobiech z Papieskich Dzieł Misyjnych (PDMD jest jedną z czterech agend PDM).

W centrum dnia będzie sprawowana Msza św., celebrowana wraz z kapłanami przez bp. Stanisława Dowlaszewicza z Santa Cruz w Boliwii. Misjonarze wezmą także udział w warsztatach medialnych "Manipulacje w mediach", które poprowadzi red. Bogdan Sadowski z Telewizji Puls. Wieczorem przewidziana jest modlitwa nieszporów i nabożeństwo w intencjach misyjnych.

Wakacyjny pobyt w kraju jest dla misjonarzy okazją do zapoznania się z bieżącymi wydarzeniami, związanymi z życiem Kościoła, jak i życiem społeczno-politycznym. W czwartek rano ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przedstawi ostatnie wydarzenia Kościoła w Polsce. Z kolei sytuację polityczną w Polsce omówi podczas piątkowego spotkania z misjonarzami publicysta Rafał Ziemkiewicz. Jeszcze w czwartek uczestnicy zjazdu wezmą udział w spotkaniu z premierem RP Donaldem Tuskiem w Kancelarii Premiera.

Czwartkową Eucharystię odprawi o godz. 16.00 bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Wakacyjny zjazd misjonarzy zakończy się w piątek koło południa, po wspólnej Mszy św. i modlitwie Anioł Pański.

Według danych z początku stycznia br. w 95 krajach świata pracowało 2122 polskich misjonarzy. Jest to o ponad 50 osób więcej niż na początku roku 2006. W tej liczbie jest 313 księży diecezjalnych (tzw. fideidonistów), 1132 księży i braci zakonnych, 625 sióstr zakonnych oraz 50 osób świeckich. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy i pomaga im w budowie i utrzymaniu kościołów, ale także w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują.

Na szczególną uwagę zasługuje działalność Centrum Formacji Misyjnej, powołanego do istnienia w 1984 r. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, zwanych fideonistami, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda