CARMINA CRUCIS – Śpiewy Krzyża

Carmina Crucis to jedyna Droga Krzyżowa, napisana na instrumentarium perkusyjne. Jest spektaklem światła, obrazu, słowa i dźwięku. Benedyktyni tynieccy oraz Benedyktyński Instytut Kultury "Aby chronić dobro" zapraszają na spektakl.

Benedyktyni tynieccy oraz Benedyktyński Instytut Kultury "Aby chronić dobro" zapraszają na

Spektakl muzyki, dźwięku i recytacji

CARMINA CRUCIS – Śpiewy Krzyża

Stanisława Moryto


Tekst: Ernest Bryll

W wykonaniu:

Stanisław Skoczyński – multiperkusja

Andrzej Ferenc ‑ recytacja

5 kwietnia 2009, godz. 17.00


Benedyktyński Instytut Kultury "Aby chronić dobro"

ul. Benedyktyńska 37, 30-398 Kraków

www.benedyktyni.pl

Bilety w cenie 20 PLN (normalny) i 12 PLN (ulgowy) do nabycia w recepcji Domu Gości w opactwie tynieckim (pn-niedz, w godz. 8.00-20.00) oraz w krakowskich sklepach z produktami benedyktyńskimi:

  • Bonus Victus ul. Krakowska 29 (czynny pn.-pt w godz. 9.00-18.00, sob. 9.00-15.00)
  • Sklep-Kawiarnia ul. Rajska 22 (czynny pn.-pt w godz. 9.00-22.00, sob 10.00-22.00)

Rezerwacja biletów tel. 012 68 85 450, [email protected]


Carmina Crucis to jedyna Droga Krzyżowa, napisana na instrumentarium perkusyjne. Jest spektaklem światła, obrazu, słowa i dźwięku. To utwór narracyjny, przedstawiający Mękę Pańską współczesnymi środkami muzycznymi takimi, jakie niesie początek XXI wieku.

Carmina Crucis została napisana przez znanego kompozytora Stanisława Moryto – obecnego Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dla Stanisława Skoczyńskiego – Artysty, wykonującego współczesną muzykę perkusyjną na instrumentarium, tworzącym właściwie orkiestrę instrumentów perkusyjnych.

Carmina Crucis (Pieśni Krzyża) jest dziełem składającym się z czternastu oddzielnych utworów (Stacji). Solista przechodzi do kolejnych instalacji perkusyjnych, opowiadając historię ukrzyżowania Jezusa.

Niezwykła kompozycja jest swoistym, unikalnym misterium pasyjnym. Fascynujące dzieło przybliża nieznane powszechnie instrumentarium perkusyjne. Jego bogactwo wizualności i brzmienia przenosi nas w niezwykły świat barw oraz dźwięków. Wyczarowuje je mistrz multiperkusji – Stanisław Skoczyński – któremu dedykowanych jest wiele dzieł perkusyjnych, w tym także kompozycje Stanisława Moryto.


Stanisław Moryto – Rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wieloletni Dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz Prorektor AMFC.

Urodził się 8 maja 1947 roku w Łącku k. Nowego Sącza. Studia ukończył w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie: pod kierunkiem Feliksa Rączkowskiego – organy (1971) oraz kompozycję (1974) u Tadeusza Paciorkiewicza. Obecnie jest profesorem w Katedrze Kompozycji. W latach 1996-2002 był Jest inicjatorem serii wydawnictw organowych oraz utworów współczesnych kompozytorów polskich. Wśród tych historycznych edycyjnych wydarzeń należy wymienić m.in. Krakowską Tabulaturę Organową z I poł. XVI w. (2 tomy), Gdańską Tabulaturę Organową z 1591 r. czy Warszawską Tabulaturę Organową z XVII w., których jest współredaktorem oraz Pierwodruki Muzyczne Kompozytorów Polskich.

Bogata jest jego działalność koncertowa w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Włochy). Dokonał wielu nagrań muzyki organowej dla rozgłośni krajowych i zagranicznych oraz wytwórni fonograficznych (m.in. Polskie Nagrania, Polonia Records, MTJ, Sonoton Pro Viva w Monachium, Edition w Berlinie).

W latach 1973-1981 był Przewodniczącym Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej, a od 1981 do 1997 prezesem Polskiego Instytutu Muzycznego. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu "Conversatorium Muzyki Organowej" w Legnicy.

Stanisław Moryto jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Utwory jego wykonywane są na koncertach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Kuba, Liban, Litwa, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).


Stanisław Skoczyński – ostatni wychowanek Profesora Mikołaja Stasiniewicza. Studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Umiejętności w zakresie interpretacji muzyki współczesnej doskonalił w Paryżu pracując z prof. Silvio Gualda i prof. Gastonem Silvestre. Uczestniczył w kursach interpretacji nowej muzyki prowadzonych przez takich kompozytorów, jak: Iannis Xenakis, Mauricio Kagel, Luciano Berio, Luigi Nono, Olivier Messiaen, Pierre Boulez, Georg Aperghis, Toru Takemitsu i Elliot Carter.

Jest solistą Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, współzałożycielem i szefem Warszawskiej Grupy Perkusyjnej; współpracował z wieloma wybitnymi solistami, zespołami kameralnymi i orkiestrowymi w Polsce i za granicą. Jako Artysta i Profesor gościł wielokrotnie w USA – koncertując, wykładając i prowadząc Kursy Mistrzowskie na prestiżowych Uczelniach w Stanach Zjednoczonych.

Specjalizuje się w interpretacji dzieł z zakresu tzw. Multipercussion i Teatru Instrumentalnego. Koncertuje w kraju i za granicą; ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów na perkusję, wiele nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i firm fonograficznych. W jego repertuarze znajdują się niemal wszystkie dzieła napisane na perkusję solo. Wiele współczesnych dzieł perkusyjnych jest dedykowanych temu właśnie artyście – w tym także i CARMINA CRUCIS Stanisława Moryto.

Stanisław Skoczyński prowadzi aktywną działalność dydaktyczną i promocyjną; jest wykładowcą na licznych kursach, seminariach i kongresach perkusyjnych w kraju i za granicą; a także w wielu uczelniach muzycznych i uniwersytetach. Będąc uznanym w świecie autorytetem w swej dziedzinie publikuje artykuły w prestiżowych pismach, poświęconych muzyce. Jest profesorem klasy perkusji w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Stanisław Skoczyński to także twórca, inspirator i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej CROSSDRUMMING, Światowych Kongresów Sztuki Perkusyjnej, Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich oraz Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego im. Mikołaja Stasiniewicza, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Etnicznej Etno Cross oraz Festiwalu Muzyki Pasyjnej Tryptyk Wielkopostny. Reprezentuje Towarzystwo Sztuki Perkusyjnej – którego jest założycielem – jako Jego Prezes.

Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia perkusyjnego Percussive Art Society z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Kilkakrotnie gościł na Światowych Kongresach PASIC, organizowanych w USA przez PAS.


Andrzej Ferenc – występował w wielu warszawskich teatrach: Rozmaitości, Komedia, Dramatycznym, Narodowym. Obecnie związany jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie.

Podczas swojej kariery wiele podróżował, występując dla Polonii w większości stolic europejskich; także w wielu stanach USA. Andrzej Ferenc stale współpracuje z Teatrem Telewizji. Ma na swoim koncie ogromną ilość ról w Teatrze Polskiego Radia, z którym związany jest do dziś.

Dokonał licznych nagrań poezji dla kilku wytwórni fonograficznych. Jest twórcą i zarazem Dyrektorem artystycznym Festiwalu Poezji: Wieczory z Poezją Polską, organizowanym tradycyjnie na warszawskiej Starówce i w Pałacu w Wilanowie.