Home WiadomościArchiwum Castelgandolfo: audiencja dla 3 tys. franciszkanów

Castelgandolfo: audiencja dla 3 tys. franciszkanów

Redakcja
„Z małego strumyka, mającego źródło w Asyżu u stóp góry Subasio, powstała wielka rzeka, która dała znaczny wkład w szerzenie Ewangelii po świecie”. Takimi słowami przywitał Papież 3 tys. franciszkanów i franciszkanek, którzy 18 kwietnia zapełnili dziedziniec jego rezydencji w Castelgandolfo.


Przybyli do Ojca Świętego 800 lat po tym, jak Innocenty III przyjął na Lateranie Franciszka i jego pierwszych towarzyszy.

W przemówieniu do franciszkanów Benedykt XVI zauważył, że Franciszek mógł też nie przychodzić do Papieża, gdyż w tamtych czasach powstawało wiele grup i ruchów religijnych, a niektóre z nich przeciwstawiały się Kościołowi jako instytucji czy przynajmniej nie szukały jego aprobaty. „Z pewnością polemiczna postawa wobec hierarchii przysporzyłaby Franciszkowi niemało zwolenników” – mówił Papież. Podkreślił, że Biedaczyna z Asyżu od razu zadbał, by drogę swoją i swych towarzyszy powierzyć Biskupowi Rzymu, Następcy Piotra. To objawia jego autentycznego ducha kościelnego. Innocenty III to uznał i docenił. Również bowiem on ze swej strony mógłby nie zatwierdzić programu życia Franciszka. A nawet łatwo sobie wyobrazić, że niektórzy jego współpracownicy tak mu radzili, choćby lękając się, że ta garstka zakonników przypomina inne ówczesne grupy heretyckie czy ruchy ubogich. „Jednak Papież, dobrze poinformowany (przez biskupa Asyżu i przez kard. Jana z opactwa św. Pawła) umiał rozeznać inicjatywę Ducha Świętego. Przyjął, pobłogosławił i poparł rodzącą się wspólnotę «braci mniejszych»” – powiedział Benedykt XVI.

Papież przypomniał słowa, którymi rozpoczyna się Reguła franciszkańska: „życie Braci Mniejszych polega na zachowywaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Wskazał na stałą aktualność kierowania się Ewangelią i naśladowania Pana Jezusa. Tak jak czynił Franciszek, idąc w ślad za apostołem Pawłem, za którym mógł powiedzieć: „Dla mnie żyć to Chrystus”. Benedykt XVI pozdrowił przybyłych do Castelgandolfo naśladowców Biedaczyny z Asyżu w różnych językach.

„Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskiej rodziny franciszkańskiej. Obejmuję nim ojców i braci, siostry franciszkanki i klaryski oraz z innych zgromadzeń odwołujących się do duchowości św. Franciszka, jak też tercjarzy i tercjarki. W osiemsetlecie zatwierdzenia pierwszej reguły razem z wami dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie Zakon wniósł w życie i rozwój Kościoła. Dziękuję wam szczególnie za zaangażowanie w dzieło misyjne na różnych kontynentach. Na wzór waszego Założyciela trwajcie w miłości Chrystusa ubogiego i nieście ewangeliczną radość wszystkim ludziom. Niech was wspiera Boże błogosławieństwo” – życzył Benedykt XVI.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.
Zdjęcie za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda