Home WiadomościArchiwum Centralne obchody 100. rocznicy kanonizacji św. Klemensa Hofbauera

Centralne obchody 100. rocznicy kanonizacji św. Klemensa Hofbauera

Redakcja
klemenshofbauer.jpg Uroczystą Eucharystią w warszawskiej bazylice św. Krzyża rozpoczęły się centralne obchody 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera, który pod koniec XVIII w. sprowadził Zgromadzenie Redemptorystów do Polski zakładając jego pierwszą placówkę w Warszawie. Dalszy ciąg jubileuszowych obchodów przeżywany będzie w formie międzynarodowej pielgrzymki obejmującej Wiedeń (18-20 maja), Tasowice na Morawach (21 maja) i Kraków (22-23 maja).
20 maja przypada dokładnie 100 lat od dnia, kiedy to papież Pius X w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego dokonał w Rzymie kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera ze Zgromadzenia Redemptorystów, apostoła Warszawy, patrona Wiednia i patrona piekarzy.

Polscy redemptoryści rozpoczęli centralne uroczystości dziękczynne za osobę i dzieło św. Klemensa w niedzielę 17 maja Mszą św. radiową sprawowaną w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Eucharystii, transmitowanej przez Polskie Radio i Radio Maryja, przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła. Kaznodzieja przedstawił pokrótce postać i pracę św. Klemensa, a następnie zestawił ją z dzisiejszą posługą redemptorystów, którzy w obecnym roku świętują również 100-lecie istnienia polskiej prowincji swojego Zgromadzenia. Kaznodzieja ukazał trzy rysy wspólne.
 
Podkreślił najpierw, że św. Klemens był „człowiekiem wielkiego zapału apostolskiego”, ponieważ głosił dobrą nowinę poprzez różne formy pracy duszpasterskiej w Warszawie i Wiedniu. Przy warszawskim kościele św. Benona założył sierociniec dla dzieci, pierwszą w Europie bezpłatną szkołę zawodową dla dziewcząt oraz otaczał opieką ludzi najbardziej poniżonych i biednych. Pragnął w ten sposób przywrócić im godność dziecka Bożego.
Św. Klemens był też „człowiekiem niesamowitej wierności i głębokiej wiary”, gdyż mocno wierzył, że Bóg kieruje życiem każdego człowieka. Dla wypełnienia woli Bożej gotów był uczynić wszystko. Odważnie występując przeciw kłamstwu i złu, przywracał wielu ludziom imię i dawał nadzieję.
Jak zauważył wikariusz prowincjała, św. Klemens to również „człowiek wielkiej odwagi misjonarskiej”. Udawał się bowiem w przeróżne miejsca, by zakładać nowe klasztory, choć wszędzie spotykał się z oporem.
 
Odwaga pozwoliła mu działać niezmordowanie mimo potężnych przeszkód, wygnania i pozornego braku trwałych owoców jego wysiłków.
Zdaniem kaznodziei, również dzisiejsi redemptoryści są ludźmi apostolskiego zapału, zaufania w Bożą Opatrzność i misjonarskiej odwagi. Poprzez różne formy posługi chcą – jak św. Klemens – być dla świata zwiastunami Bożej miłości i z poświęceniem nieść orędzie obfitego odkupienia szczególnie tym, do których nikt nie chce pójść. Przypominając, że Bóg kieruje wszystkim i kocha każdego człowieka, podkreślają, że nikomu nie wolno poniżać ludzi biednych i opuszczonych, ponieważ każdy został obdarzony godnością dziecka Bożego.
 
O. Chyła odniósł się również do sytuacji dzisiejszego kryzysu Europy. Zaproponował, by powrócić do dziedzictwa świętych i błogosławionych, czerpiąc stamtąd inspirację. Św. Klemens poprzez przykład swojego życia może być znakiem dla jednoczącej się Europy, bo on swoją osobą łączy różne narody i kultury, a swoją pracą apostolską przyczynił się do umocnienia wartości chrześcijańskich.
Śpiewy podczas Eucharystii w Warszawie wykonała schola kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów z Tuchowa. Po zakończonej liturgii przed bazyliką rozdawano wiernym „chlebki św. Klemensa”, ponieważ jest on patronem piekarzy. Są one pieczone w jednej z warszawskich piekarni według nowo opracowanej receptury, która została przygotowana przez polskich piekarzy z okazji jubileuszu kanonizacji Klemensa Hofbauera, z uwzględnieniem dawnych jak i współczesnych realiów pracy piekarzy.
 

 
Centralne obchody 100-lecia kanonizacji św. Klemensa w formie międzynarodowej pielgrzymki kontynuowane będą w Wiedniu (18-20 maja), Tasowicach (21 maja) i Krakowie (22-23 maja).
Wiedeńska część pielgrzymki rozpocznie się uroczystą Eucharystią w poniedziałkowy wieczór 18 maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Hernals, którą odprawi prowincjał Wiedeńskiej Prowincji Redemptorystów o. Lorenz Voith. Następnie zostanie wystawiona sztuka teatralna pt. „Klemens Maria Hofbauer – apostoł Wiednia. Życie w ośmiu obrazach” autorstwa Aloisa Mair-Weinberga.
Na wtorek przewidziano zwiedzanie miejsc związanych ze św. Klemensem w Wiedniu z pomocą przewodników w trzech językach: niemieckim, angielskim i słowackim. Wieczorem o godz. 18.30 uroczystej Eucharystii w kościele na Hernalsie przewodniczył będzie przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów o. Joseph W. Tobin.
Głównym punktem części wiedeńskiej będzie akademia jubileuszowa w środę 20 maja, podczas której głos zabiorą nuncjusz apostolski w Austrii oraz przełożony generalny redemptorystów.
 
Uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów poświęconych postaci św. Klemensa oraz obejrzą krótki film o pracy redemptorystów. Po południu odbędzie się uroczysta procesja miejska z relikwiami św. Klemensa z kościoła Am Hof do kościoła redemptorystów Maria Am Gestade. Uroczystej Eucharystii jubileuszowej przewodniczył będzie biskup pomocniczy Stephan Turnovszky przy dźwiękach mszy koronacyjnej Mozarta.
W czwartek 21 maja uczestnicy obchodów udadzą się w pielgrzymce do Tasowic koło Znojma w południowych Czechach – miejsca urodzin św. Klemensa. Wezmą udział w Eucharystii sprawowanej przez biskupów z Brna i Litomierzyc. Następnie wyruszą do Krakowa.
 
Główny punkt krakowskiej części pielgrzymki w piątek 22 maja to uroczysta Eucharystia dziękczynna w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Zamoyskiego na Podgórzu, którą o godz. 16 odprawi ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Weźmie w niej udział abp Igor Wozniak metropolita lwowski obrządku bizantyńskiego oraz przedstawiciele Zarządu Generalnego i przełożeni prowincji redemptorystów z Europy środkowej. Po Eucharystii odbędzie się koncert poświęcony św. Klemensowi w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego. Uroczystości będą transmitowane przez Radio Maryja i TV Trwam. Wieczorem o godz. 21.40 odbędą się „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja poświęcone dziedzictwu duchowemu św. Klemensa Hofbauera.
 
W międzynarodowej pielgrzymce jubileuszowej oprócz redemptorystów i świeckich współpracowników z Polski i różnych krajów Europy i świata udział wezmą przedstawiciele Archikonfraterni Literackiej z Warszawy oraz Cechów Piekarzy i Cukierników z całej Polski.
 

 
Święty Klemens Maria Hofbauer łączy swoją osobą i działalnością trzy kraje: Czechy, Polskę i Austrię. Urodził się 26 grudnia 1751 r. w Tasowicach na Morawach. W 1787 r. utworzył w Polsce pierwszą poza Italią placówkę Zgromadzenia Redemptorystów, założonego w 1732 r. przez św. Alfonsa Marię de Liguori. Przez 21 lat św. Klemens działał jako niestrudzony apostoł Warszawy.
Po wypędzeniu redemptorystów z Polski, w 1808 r., znalazł schronienie w Austrii, gdzie za swoją działalność zyskał sobie tytuł patrona Wiednia. Jako wytrwały pielgrzym i gorliwy głosiciel Ewangelii zmarł 15 marca 1820 r. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 15 marca.
 
Więcej informacji na temat jubileuszu i postaci św. Klemensa Hofbauera można znaleźć na stronie internetowej Roku Jubileuszowego: www.redemptor.pl/sw_klemens
 
Zamieszczone są tam różnego rodzaju materiały, w tym modlitwy i pieśni, które można pobrać i wykorzystać w katechezie i duszpasterstwie.
 
o. Sylwester Cabała CSsR
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda