Home WiadomościArchiwum Modlitwy o powołania w kościołach redemptorystów

Modlitwy o powołania w kościołach redemptorystów

Redakcja
redemptorysci.jpg W IV niedzielę wielkanocną cały Kościół obchodził 46. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Kościół w Polsce modlił się w tych intencjach przez cały tydzień, zwany Tygodniem Modlitw o Powołania. W tym roku hasłem tygodnia były słowa: „Zaufanie w obliczu inicjatywy Boga i odpowiedź człowieka”.
W parafiach i kościołach redemptorystów w całej Polsce 3 i 10 maja odbywały się również niedziele powołaniowe, w których brali udział wychowawcy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów oraz członkowie Centrum Duszpasterstwa Powołań wraz z postulantami, nowicjuszami i studentami teologii. W grupach 2-3 osobowych wraz z ojcami odwiedzili oni 17 kościołów w całej Polsce.


Ojcowie głosili specjalne kazania, które m.in. pomagały zapoznać się z orędziem Benedykta XVI na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Papież przypomina w nim, że „powołanie do kapłaństwa i życia konsekrowanego to niezwykły dar Boży, który jest przejawem wielkiego planu miłości i zbawienia, jaki Bóg ma dla każdego człowieka i dla całej ludzkości. Podkreśla też, że wolna inicjatywa ze strony Boga wymaga wolnej odpowiedzi ze strony człowieka.

Naszym pierwszym obowiązkiem jest podtrzymywanie żywej i nieprzerwanej modlitwy w intencji powołań w rodzinach i parafiach, w ruchach i stowarzyszeniach zaangażowanych w apostolat, we wspólnotach zakonnych i we wszystkich wspólnotach diecezjalnych. Potrzeba naszej modlitwy po to, by cały Lud Boży wzrastał w ufności wobec Boga, upewniony o tym, że Pan żniwa nigdy nie przestanie proponować niektórym ludziom, by dobrowolnie zaangażowali swe życie w ścisłą współpracę z Nim w ramach dzieła zbawienia”.

Ojcowie zachęcali też wiernych do rozwoju kultury i animacji powołaniowej w parafii, do wspierania dzieła powołań do Zgromadzenia i tworzenia kół przyjaciół WSD Redemptorystów.
Nowicjusze i klerycy podczas kwadransa powołaniowego przed Eucharystią dzielili się z wiernymi swoim doświadczeniem wiary i dawali świadectwo odkrywania własnego powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Zapraszali także wiernych do codziennej modlitwy o powołania również do Zgromadzenia Redemptorystów z danej parafii, z miejscowych rodzin i środowisk.

Poza tym angażowali się także w liturgię słowa nie tylko poprzez czytanie słowa Bożego i modlitwy wiernych lub śpiew psalmu responsoryjnego, ale również w niektórych miejscach głosili kazanie dla dzieci.
W tym roku klerycy przedstawiali wiernym dwie prezentacje multimedialne pt. „Jak zostać redemptorystą?” i „Poszukuje się człowieka”, przygotowane przez Seminaryjne Koło Powołaniowe. Zostały również opracowane specjalne materiały liturgiczne na niedziele powołaniowe. Były wśród nich: komentarze liturgiczne, różne propozycje modlitwy wiernych oraz kilka propozycji modlitwy w intencji powołań i za powołanych.

Chętni mogli nabyć kolejny numer czasopisma „Rodzina Odkupiciela” redagowanego przez kleryków oraz wesprzeć seminarium i nowicjat przez złożenie ofiary. Poprzez rozdawanie folderów i ulotek powołaniowych oraz obrazków z różnymi modlitwami klerycy starali się zainteresować wiernych życiem w nowicjacie i seminarium zakonnym oraz zachęcić do modlitwy o powołania.
Więcej informacji o duszpasterstwie powołań redemptorystów i propozycjach rekolekcji znajduje się na stronie: www.redemptor.pl/barka

o. Sylwester Cabała CSsR 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda