Home WiadomościArchiwum Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Redakcja
SanktuariumBobola.jpg Nuncjusz Apostolski abp Józef Kowalczyk przewodniczył w sobotę, 16 maja, uroczystościom w sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie. W wigilię uroczystości abp Jan Martyniak przewodniczył liturgii w obrządku bizantyjsko-ukraińskim.
Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, od 2002 r. patrona Polski, rozpoczęły się w sanktuarium narodowym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w piątek, 15 maja. O godz. 19.00 abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, przewodniczył liturgii w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. – Św. Andrzej Bobola jest patronem jedności, pracował wśród unitów.

 
Dlatego chcielibyśmy, by w uroczystościach ku jego czci znaleźli swoje
miejsce także duchowni i wierni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego –
mówi ks. Kazimierz Kubacki SI, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli i
kustosz sanktuarium.
 
Msza św. odpustowa została odprawiona w sobotę o godz. 17.00. Eucharystii przewodniczył  abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi ks. Krzysztof Ołdakowski, rektor Kolegium Księży Jezuitów w Warszawie.
Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.
 
Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.
Od roku 2002 św. Andrzej Bobola jest patronem Polski, której przychodził z pomocą w różnych, trudnych momentach jej dziejów. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady.
 
Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie „Cudem nad Wisłą”.
W czerwcu 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się integralne relikwie św. Andrzeja, tytuł sanktuarium narodowego. Posługę duszpasterską w parafii sprawują od dnia jej ustanowienia księża jezuici. Sanktuarium, w którym spoczywają relikwie Męczennika, wybudowano w latach 1980-1989. W 60. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli, w roku 1998, sprowadzono jego relikwie z Rzymu do Warszawy. 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony drugorzędnym patronem Polski.
 

 
Modlitwa do św. Andrzeja o patronowanie
Polsce

Święty Andrzeju Bobolo,
nasz wielki Patronie!
Dziękujemy Wszechmocnemu za to,
że do świętych Wojciecha i Stanisława,
patronów z początku naszych dziejów,
dodał u boku Królowej Polski Ciebie.
Twoje życie dopełnione męczeństwem
zaowocowało rosnącym kultem
w pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej.
Obecnie w niepodległej Ojczyźnie
patronujesz odnowie naszego życia,
tak osobistego, jak i społecznego,
żeby wzrastała jedność
w Polsce, Europie i świecie.
Niech Twój patronat pomaga nam
cierpliwie pokonywać trudności
dzięki modlitwie i działaniu
w imię Jezusa Chrystusa,
Twojego i naszego Pana,
który z Ojcem żyje i króluje
w jedności Ducha Świętego
przez wszystkie wieki wieków.
Amen. 

 

(SI/md © Biuro Prasowe KEP 2009)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda