Centralne obchody Roku Ojca Jordana w Polsce

6 grudnia 2008 r. o godz. 10.30 rozpoczęły się główne uroczystości związane z obchodami Roku Ojca Jordana w Polsce. Gospodarzem spotkania jest wspólnota salwatoriańska w Trzebini.

O godz. 11.30 w trzebińskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odprawiono uroczystą Eucharystię. Koncelebrze przewodniczył przedstawiciel generalatu salwatorianów ks. Bronisław Jakubiec, a homilię wygłosił wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Tarnówka.

W obchodach uczestniczą duchowe córki i synowie sługi Bożego ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana: siostry salwatorianki z Polskiej Prowincji Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela, członkowie Polskiej Prowincji Salwatorianów, salwatorianie świeccy skupieni w grupach działających na terenie Polski oraz członkinie Instytutu Świeckiego Misjonarek Chrystusa, założonego przez salwatorianina ks. A. T. Ślusarczyka.

Spotkanie polskiej części rodziny salwatoriańskiej jest okazją, by „przede wszystkim poprzez refleksję i modlitwę jeszcze lepiej poznać i bardziej pokochać Ojca Franciszka za to kim był, jest i czego nas uczy w swojej wizji służby Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi”, na co zwrócili uwagę przełożeni poszczególnych wspólnot w zaproszeniu na uroczystości.

Mszy świętej kończącej centralne obchody Roku Jordanowskiego w Polsce przewodniczyć będzie i homilię wygłosi przełożony generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela ks. Andrzej Urbański. W czasie niedzielnej celebracji eucharystycznej na ołtarzu zostanie złożona specjalna „Księga Roku Ojca Jordana”, zawierająca inicjatywy i zobowiązania podjęte przez wspólnoty salwatoriańskie w okresie od 16 czerwca 2008 r. do 16 czerwca 2009 r. Przedstawiciele generalatu zabiorą tę Księgę i złożą ją na Grobie Założyciela w Domu Macierzystym Salwatorianów w Rzymie.

Rok Ojca Jordana, założyciela rodziny salwatoriańskiej, został ogłoszony przez liderów międzynarodowych gałęzi Rodziny Salwatoriańskiej w związku z przypadającymi w bieżącym roku rocznicami: 160. rocznicą urodzin ks. Franciszka M. od Krzyża Jordana (16 czerwca 1848 r.), 130. rocznicą jego święceń kapłańskich (21 lipca 1878 r.) oraz 90. rocznicą jego narodzin dla nieba (8 września 1918 r.).

Więcej na temat Roku Ojca Jordana i jego obchodów: www.sds.pl

ks. Piotr Szyrszeń SDS