Home WiadomościArchiwum CFD Kraków: Teolog Domu Papieskiego o rozwijaniu wrażliwości duchowej

CFD Kraków: Teolog Domu Papieskiego o rozwijaniu wrażliwości duchowej

Redakcja
W dniach od 6 do 8 maja 2011 roku gościem Centrum Formacji Duchowej w Krakowie był o. Wojciech Giertych OP. Dominikanin pełniący posługę teologa Domu Papieskiego prowadził sesję formacyjną pt. „Jak rozwijać wrażliwość duchową i moralną?”. W spotkaniu uczestniczyło 110 osób różnych stanów: kapłani, osoby konsekrowane i świeccy.

 
Prowadzący spotkanie weekendowe wykładowca teologii moralnej z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, bazując na myśli Akwinaty, ukazał pociągającą perspektywę rozwoju życia duchowego i moralnego, opartą na życiu w Chrystusie, skoncentrowaną na życiu cnót. W centrum tegoż jest Bóg i Jego łaska, której płodność ujawnia się w twórczym ludzkim działaniu. Teolog papieski, idąc za intuicją autora „Sumy teologii", przestrzegał przed zawężaniem chrześcijańskiej refleksji moralnej jedynie do katalogu powinności i przykazań. W poszczególnych konferencjach (sześć konferencji w piątek i sobotę) podjął takie tamaty jak: tragiczne owoce rozwodu duchowości z moralnością; żywa wiara otwarciem na łaskę; łaska wewnątrz wolności; łaska wewnątrz moralnych kroków; łaska wewnątrz emocji czy łaska wewnątrz myślenia.

Ojciec Wojciech Giertych jest członkiem Zakonu Kaznodziejskiego. Profesję zakonną złożył w 1976 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1981 roku. Pracę doktorską z teologii obronił na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, a dziś jest wykładowcą tej uczelni, prowadzonej przez zakon dominikanów. Dnia 1 grudnia 2005 roku ojciec Wojciech Giertych OP został powołany przez Benedykta XVI na stanowisko teologa Domu Papieskiego. Jest również konsultorem Kongregacji Nauki Wiary, a od 4 marca ubiegłego roku członkiem Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Sesja pt. „Jak rozwijać wrażliwość duchową i moralną?" odbywała się w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego. Podobnie jak inne spotkania była przeżywana w klimacie pustyni, ciszy i medytacji. Uczestnicy wprowadzani byli w modlitwę i rozeznawanie duchowe. Mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i indywidualnej rozmowy z kierownikiem duchowym.

Nagrania konferencji na płytach CD są dostępne. Powstają one dzięki współpracy salwatoriańskich apostolatów: Centrum Formacji Duchowej i Studio Katolik – www.katolik.tv.

Więcej informacji na temat sesji i rekolekcji organizowanych przez krakowskie Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów dostępnych jest na stronie www.cfd.sds.pl.

PSz

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda