Home WiadomościArchiwum Kapucyni: Wiosenny Dzień Wspólnoty

Kapucyni: Wiosenny Dzień Wspólnoty

Redakcja
W sobotę 7 maja przy kapucyńskim klasztorze w Rywałdzie odbył się kolejny wiosenny Dzień Wspólnoty Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkanie to wpisuje się w inicjatywy związane z formacją stałą braci w Prowincji Warszawskiej. Tego dnia do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej, Pani Pomorza, przyjechało około 40 braci z całej Polski, od Orchówka po Gorzów Wielkopolski. Część z nich była już na miejscu, przedłużywszy swój pobyt po zakończonych dorocznych rekolekcjach.

 
Spotkanie rozpoczęło się w kościele sanktuaryjnym, gdzie, po oddaniu czci Matce Bożej Rywałdzkiej, spotkanie zainaugurował br. Marek Przeczewski – Minister Prowincjalny. Następnie wysłuchano konferencji o franciszkańskiej modlitwie myślnej przygotowanej przez br. Grzegorza Filipiuka z Centrum Duchowości Honoratianum w Zakroczymiu. Brat Grzegorz przypomniał o bogactwie płynącym z życia modlitwą, jakie zostawił nam św. Franciszek z Asyżu. Podkreślał także rolę modlitwy myślnej jako duchowej mistrzyni braci wobec dzisiejszych wyzwań.

Po konferencji była okazja do praktyki modlitwy myślnej podczas godzinnej adoracji Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po tym spotkaniu sam na sam z Panem przyszła pora na celebrację jedności i dziękczynienie we wspólnocie na Eucharystii. Przewodniczył Prowincjał, a homilię wygłosił br. Dariusz Sosnowski – wikary w klasztorze Rywałdzkim, który proklamowaną Ewangelię (J 6,16-21) ukazał w szerszym kontekście: spotkanie Jezusa kroczącego po wzburzonych falach jawi się jako przygotowanie słabych w wierze uczniów do wygłoszonej później Mowy Eucharystycznej, trudnej do przyjęcia przez wielu – podobnie jak doświadczenie z góry Tabor przygotowywało uczniów do Męki. Kluczowymi słowami tej perykopy, także dla nas, braci zebranych na Dniu Wspólnoty, były słowa Jezusa: To Ja jestem! Nie bójcie się! Jako Bracia, jako wspólnota, winniśmy zawsze zapraszać Pana do łodzi naszego życia, nigdzie się nie wybierać bez Niego.

Po obiedzie była braterska rekreacja, rozmowy i spacery po rywałdzkim ogrodzie. O godzinie 15.00 znów zebrano się w świątyni, by polecać siebie, Prowincję, Zakon, Kościół i świat Bożemu miłosierdziu.

Ostatnim elementem Dnia Wspólnoty było spotkanie informacyjne z Prowincjałem w refektarzu. Można było poznać aktualne informacje o braciach pracujących w kraju i za granicą oraz o podjętych inicjatywach i planach na najbliższe miesiące.

Takie dni wspólnoty spełniają wspaniale swą rolę – integracji wspólnoty braterskiej i formacji duchowej, stając się jednocześnie po części dniami skupienia. Kolejny Dzień Wspólnoty już jesienią na Poczekajce.

br. Zbigniew Fryska OFMCap

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda