Home WiadomościArchiwum Chęciny: San Damiano ma 5 lat

Chęciny: San Damiano ma 5 lat

Redakcja
Od pięciu lat w Chęcinach koło Kielc działa franciszkański Ośrodek Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych "San Damiano". Rocznicę tę pracownicy i pacjenci ośrodka świętowali w stolicy Tatr.


"Społeczność chęcińskiego 'San Damiano' od 3 do 6 kwietnia przeżywała w Zakopanem piątą rocznicę istnienia ośrodka. Oprócz pacjentów i terapeutów byli z nami sympatycy domostwa oraz klerycy z franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie" – powiedział duszpasterz ośrodka o. Tomasz Pawlik OFMConv.

Dużym przeżyciem była wędrówka (w sobotę 4 kwietnia) na Rusinową Polanę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Tam franciszkanie – o. Tomasz i dyrektor ośrodka o. Piotr Stanisławczyk OFMConv sprawowali mszę św. "Niektórzy mieli jeszcze siły, by wdrapać się na Gęsią Szyję i popatrzeć na błyszczące w słońcu granie Tatr Bielskich i Wysokich" – dodaje o. Tomasz.

Świętowanie rocznicy zakończyło się w Niedzielę Palmową Eucharystią celebrowaną w zakopiańskim kościele bernardynów na Bystrem. Dziękowano Bogu za błogosławieństwo i czuwanie nad ośrodkiem, modlono się również za wszystkich, którzy wspierają franciszkańską inicjatywę pomocy osobom uzależnionym w Chęcinach.

Ośrodek Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych "San Damiano" działa w ramach Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Chęcinach koło Kielc. Prowadzą go franciszkanie z krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

Franciszkanie przybyli do Chęcin w XIV wieku. Rosyjskie władze zaborcze skasowały ich klasztor w 1817 roku. Przerobiono go na więzienie, w którym przetrzymywano i mordowano polskich patriotów. W czasach PRL-u w klasztorze mieścił się hotel, a w kościele restauracja.

Zabudowania franciszkańskie zakon odzyskał dopiero w latach 90. XX wieku. 1 kwietnia 2004 r. w klasztorze powstał ośrodek "San Damiano". Jest to jedyna w Polsce placówka resocjalizacyjna miesząca się w klasztorze i funkcjonująca jako jedna z jego części.

wp / tp

Więcej: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda