Home WiadomościArchiwum Chorwacja: uczczenie jezuickiego geniusza

Chorwacja: uczczenie jezuickiego geniusza

Redakcja
Chorwacki parlament ogłosił „Rok Boškovića”. Decyzja ma związek z 300. rocznicą urodzin Rudjera Josipa Boškovića (1711-1787), jezuickiego fizyka, matematyka, astronoma, filozofa i poety.

 
XVIII-wieczny naukowiec wyprzedził o epokę niektóre idee, np. dotyczące teorii względności. Wskazywał też na możliwość zbudowania geometrii różnej od euklidesowej.
 
Ks. Bošković oprócz pracy naukowej pełnił też misje dyplomatyczne z polecenia papieży. O narodowość naukowca spierają się do dziś trzy kraje: Chorwacja, Włochy i Serbia. Ten pierwszy kraj zorganizuje w tym roku wiele przedsięwzięć międzynarodowych, by przypomnieć wielkiego astronoma i fizyka. Także UNESCO zdecydowało się przywrócić pamięć o tym wybitnym naukowcu i duchownym. Natomiast o tym, że powołania kapłańskie zdarzają się wśród naukowców i na uniwersytetach, zamierzają przypomnieć jezuici.
 
Radio Watykańskie/wab

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda