Home WiadomościArchiwum Jasna Góra dziękuje za świętość Jana Pawła II

Jasna Góra dziękuje za świętość Jana Pawła II

Redakcja
Na Jasnej Górze trwa modlitwa dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II i świętość Jego życia. Ojcowie paulini podkreślają znaczenie Sanktuarium w posłudze Papieża z Polski i to, że nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Szczególna modlitwa zanoszona będzie o 21.00 podczas Apelu Jasnogórskiego, któremu Sługa Boży nadał nowe znaczenie.

 
O. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów, powiedział, że w duchowej stolicy Polski, tak jak w całym Kościele, z radością przyjęto wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. – Tu ze szczególnym oczekiwaniem patrzyliśmy na ten proces, trwając na modlitwie, bo Sługa Boży, pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Jasnogórskiej Bogarodzicy, prosił nas o modlitwę tu na Jasnej Górze nie tylko podczas pontyfikatu, ale i po śmierci – stwierdził zakonnik.
 
Przypominając przykład życia Jana Pawła II, wyraził nadzieję, iż beatyfikacja rozpali w nas na nowo pragnienie bycia świętymi tak jak on. – Teraz z wielką radością patrzymy w niebo, gdzie mamy orędownika, który jeszcze raz, na nowo i z nowym zapałem będzie nam wskazywał na osobę Maryi, która przoduje nam w wierze. Ojciec Święty tę pielgrzymkę wiary tu na ziemi już wypełnił i również wpatrując się w jego postać będziemy zmierzać do świętości, którą on już osiągnął – powiedział definitor paulinów.
 
Podczas pielgrzymek na Jasną Górę Jan Paweł II, składał Maryi wiele wotów, z których najważniejszy jest przestrzelony pas papieskiej sutanny, ofiarowany w czerwcu 1983 w podziękowaniu za ocalenie życia w czasie zamachu 13 maja 1981 na Placu św. Piotra. Modląc się w Sanktuarium Sługa Boży wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski.
 
Nowe znaczenie nadał modlitwie Apelu Jasnogórskiego. To dlatego paulini zapraszają dziś szczególnie do udziału w tej wieczornej modlitwie Polaków. Wspólnoty zakonne, ruchy i stowarzyszenia oraz rodziny i indywidualni pielgrzymi proszeni są o przyniesienie ze sobą zapalonych świec. – Podziękujmy za wiarę i świętość Jana Pawła II, niech nikogo tu nie zabraknie – powiedział o. Kamil Szustak.
 
Paulini, którzy 14 stycznia przeżywają dzień skupienia przed jutrzejszą uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika, wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego przyjęli z wielką wdzięcznością. W chórze zakonnym modlitwa dziękczynna zanoszona była przed Najświętszym Sakramentem, pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry.
 
Do najcenniejszych pamiątek, pozostawionych przez Jana Pawła II w klasztorze, należą wspomniany przestrzelony pas papieskiej sutanny, złote serce, różaniec, Złota Róża i podarowane w przededniu śmierci złote korony dla Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Maryi. Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata oraz pamiątki z zagranicznych podróży papieskich. Są też mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski czy przywiezione z Krakowa czarne papieskie BMW. O. Majewski, przeor Jasnej Góry, zauważył, że wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego "Totus Tuus".

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda