Home WiadomościArchiwum Dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – w tym o założycielu salwatorianów

Dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – w tym o założycielu salwatorianów

Redakcja
Prócz Jana Pawła II zatwierdzone 14 stycznia przez Papieża dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą jeszcze 12 sług Bożych.

 
Dwa z nich odnoszą się do cudów przypisywanych wstawiennictwu świeckiego Włocha, ojca rodziny, prof. Giuseppe Toniolo, zmarłego na początku XX wieku, i Antonii Marii Verny, założycielki włoskiego zgromadzenia sióstr miłosierdzia Niepokalanego Poczęcia z Ivrei, która żyła na przełomie XVIII i XIX stulecia. Ponadto Benedykt XVI upoważnił Kongregację do promulgowania dekretu o męczeństwie pięciu bośniackich zakonnic, zabitych w 1941 r. Wszyscy ci słudzy Boży będą w bliskim czasie beatyfikowani.

Natomiast pięć pozostałych dekretów wspomnianej dykasterii stwierdza heroiczność cnót trzech księży: Włocha, Niemca i Amerykanina, oraz hiszpańskiego postulanta ze zgromadzenia marianistów i świeckiej Brazylijki. Wśród nich najbardziej znana postać to założyciel zgromadzenia salwatorianów, niemiecki kapłan Franziskus Maria Jordan. Zmarł on w 1918 r.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

 

 
SŁUGA BOŻY FRANCISZEK MARIA OD KRZYŻA JORDAN

Urodził się w dniu 16 czerwca 1848 roku w ubogiej rodzinie wiejskiej w Gurtweil koło Waldshut (Badenia, Niemcy, archidiecezja fryburska). Zmarł w Tafers koło Fryburga (Szwajcaria) w dniu 8 września 1918 roku. Od najmłodszych lat pragnął zostać księdzem. Na zrealizowanie planów musiał czekać dość długo z powodu trudnej sytuacji rodzinnej. Pracował fizycznie jako robotnik, był zdolnym i cenionym rzemieślnikiem. Cechowała go wytrwałość w dążeniu do upragnionego celu. W wieku 26 lat (rok 1874) rozpoczął studia teologiczne, a mając 30 lat (rok 1878) został wyświęcony na kapłana, w czasie, gdy Kościół w Niemczech przeżywał trudny okres kulturkampfu.

O. Jordan jako neoprezbiter otrzymał stypendium od biskupa pomocniczego Fryburga na studia języków orientalnych w Rzymie. Jednak już jako seminarzysta odczuwał wewnętrzne przekonanie, że Bóg wzywa go do założenia w Kościele dzieła apostolskiego. Decydująca dla realizacji Bożych planów okazała się jego podróż na Bliski Wschód, a zwłaszcza do Ziemi Świętej, w roku 1880. Podczas tej podróży ostatecznie zrozumiał, że Bóg wzywa go do założenia nowego dzieła, do pełnego zaangażowania się w apostolską misję Kościoła przy pomocy wszelkich możliwych sposobów i środków, jakie dyktuje miłość Boża. Kiedy wrócił do Wiecznego Miasta, założył 8 grudnia 1881 r. Apostolskie Towarzystwo Nauczania, które ostatecznie przerodziło się w instytut zakonny: Towarzystwo Boskiego Zbawiciela.

W swoim dziele od początku pragnął zjednoczyć wszystkie siły katolickie w ojczyźnie i na terenach misyjnych z jednym konkretnym celem: zachowywać, bronić i rozszerzać wiarę katolicką na całym świecie. Mężczyźni i kobiety, kapłani i świeccy, ludzie nauki i ludzie prości, organizatorzy różnych sektorów życia społecznego: wszyscy razem, przez różne stopnie przynależności do instytutu, powinni zjednoczyć się w założonym dziele, we wspólnej działalności apostolskiej.

W dniu 8 grudnia 1888 roku, przy współudziale bł. Marii od Apostołów, założył żeńską gałąź Zgromadzenia – siostry salwatorianki.

O. Jordan był pierwszym przełożonym generalnym salwatorianów. Przebywając na stałe w domu macierzystym w Rzymie (dzisiaj Via della Conciliazione 51), z ogromną odwagą i zapałem zakładał liczne placówki apostolskie w Europie, Azji i Ameryce, wysyłając tam pierwszych salwatorianów. Ostatnie trzy lata swego życia spędził w Szwajcarii. Było to życie ukryte i naznaczone cierpieniem. Zmarł w wieku 70 lat po prawie półrocznej chorobie. W roku 1956 jego doczesne szczątki zostały przewiezione do domu macierzystego w Rzymie.

Trwa jego proces beatyfikacyjny. Dnia 14 stycznia 2011 roku, Ojciec Święty  Benedykt XVI polecił Kongregacji promulgację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego Franciszka Marii od Krzyża (w świecie: Jan Chrzciciel Jordan), kapłana, założyciela Towarzystwa Boskiego Zbawiciela i Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela, urodzonego 16 czerwca 1848 r. w Gurtweil (Niemcy) i zmarłego 8 września 1918 roku w Tafers (Szwajcaria).

 
Testament Duchowy O. Franciszka Jordana

Wszystkim Braciom, obecnym i przyszłym, pozdrowienie i błogosławieństwo! Ojciec Franciszek od Krzyża niniejszym przekazuje swoim synom duchowym, obecnym i przyszłym, swoją ostatnią wolę:

Niech trwałym Waszym dziedzictwem będzie ufność w Opatrzność Bożą, która jak dobra matka karmi Was troskliwie.

Przekazuje Wam w dziedzictwie ustawiczne ubóstwo jako drogocenny skarb, jako perłę, której zwrotu Bóg zażąda od Was w dniu sądu.

Pokładajcie jedynie w Bogu całą ufność i nadzieję; On będzie za  Was walczył jak dzielny mocarz.

Biada Wam, jeśli w ludziach i bogactwie pokładać będziecie swoją nadzieję.

Bądźcie zawsze prawdziwymi i wiernymi synami świętej Matki, Kościoła Rzymskiego, i uczcie tego, czego on uczy, wierzcie w to, w co on wierzy, odrzucajcie to, co on zawsze odrzuca.

Miłujcie się wzajemnie w Duchu Świętym i niech miłość Wasza będzie wszystkim znana!

Wiedzcie o tym, jak bardzo was umiłowałem i chcę, abyście i Wy także wzajemnie się miłowali.

Uświęcajcie się, rozwijajcie się duchowo i wzrastajcie w liczbę na całej ziemi aż do skończenia czasów, w imię Pańskie. Amen.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda