Home WiadomościArchiwum Chrystusowcy: Odsłonięcie obelisku ku czci ”Dzieci Potulic”

Chrystusowcy: Odsłonięcie obelisku ku czci ”Dzieci Potulic”

Redakcja
Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinie, Koło Potulice oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” były inicjatorem i fundatorem powstania obelisku ku czci „Dzieci Potulic” oraz pamięci księży Towarzystwa Chrystusowego.

 
Uroczystości jego odsłonięcia odbyły się 8 grudnia 2010 r. O godz. 10.00 w bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy została odprawiona w intencji więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i niemieckich łagrów Msza święta, której przewodniczył bp Marian Błażej Kryszyłowicz, a homilię wygłosił ks. prof. Bernard Kołodziej TChr. W koncelebrze byli także: miejscowy proboszcz ks. Aleksander Ziejewski i ks. Edmund Wojda TChr. Po Mszy Świętej procesję do obelisku na Placu Zwycięstwa poprowadził ks. B. Kołodziej, który pobłogosławił obelisk oraz wraz z Lidią Kubacką, prezes Koła Potulic w Szczecinie dokonał jego odsłonięcia. Jest na nim napis: <„Dzieciom Potulic" ofiarom niemieckiego okupanta, Polakom wypędzonym całymi rodzinami ze swoich domów, więzionym w niemieckim obozie eksterminacyjnym Potulitz-Lebrechtsdorf oraz pamięci księży Towarzystwa Chrystusowego i więźniów Potulic. Ku pamięci i przestrodze potomnym>. Uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym, a zakończono odśpiewaniem „Roty".

Częścią drugą uroczystości była sesja popularnonaukowa w sali Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana" pt. „Unicestwienie narodu polskiego skoordynowanym celem okupanta". Wygłoszono pięć referatów, wśród których ks. prof. Bernard Kołodziej TChr przedłożył: „Dom Macierzysty Towarzystwa Chrystusowego w Potulicach". Na koniec żyjący więźniowie przedstawili osobiste świadectwa z obozu w Potulicach.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda