Home WiadomościArchiwum Br. R. Cantalamessa o sekularyzacji

Br. R. Cantalamessa o sekularyzacji

Redakcja
W piątek, 10 grudnia, w Kaplicy „Redemptoris Mater” w Watykanie kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa w obecności Benedykta XVI i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej wygłosił drugie kazanie adwentowe. Mówił w nim o sekularyzacji jako drugiej „rafie”, jaką napotyka ewangelizacja we współczesnym świecie.

 
Sekularyzacja jest zjawiskiem złożonym i dwuznacznym" – stwierdził mówca. Wyjaśnił, że z jednej strony może ona ukazywać rozdział między Królestwem Bożym a „królestwem cezara" i w tym sensie nie tylko nie przeciwstawia się Ewangelii, ale czerpie z niej swe głębokie korzenie. Z drugiej jednak strony sekularyzacja może wskazywać także cały zestaw zachowań, sprzecznych z religią i wiarą.

Zauważył, że upadek widnokręgu wieczności ma dla wiary chrześcijańskiej taki skutek jak piasek rzucony na płomień: tłumi ją i gasi. Wiara w życie wieczne stanowi jedną z przesłanek umożliwiających ewangelizację – mówił dalej kaznodzieja Domu Papieskiego. Dodał, że stopniowo również słowo „wieczność" popadło w zapomnienie i milczy się na jego temat. Materializm i konsumizm dokonały reszty w społeczeństwach obfitości, prowadząc nawet do tego, że wśród osób wykształconych i dotrzymujących kroku współczesności niezręcznie jest mówić jeszcze o wieczności.

Najskuteczniejsza odpowiedź na sekularyzm polega nie na zwalczaniu tego błędu, ale na tym, aby na nowo zajaśniała w ludziach pewność życia wiecznego, wzbudzając siłę, będącą istotą prawdy, gdy towarzyszy jej świadectwo życia – podkreślił o. Cantalamessa. Zaznaczył, że dla człowieka wierzącego wieczność nie jest tylko nadzieją, ale jest również obecnością, której „doświadczamy za każdym razem, gdy dokonujemy prawdziwego aktu wiary w Chrystusa".

kg (KAI/SIR) / Watykan, 10 grudnia 2010 r.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda