Chrystusowcy otwierają Rok Ojca Posadzego

Rok Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego, zmarłego 25 lat temu współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i kandydata na ołtarze, zostanie otwarty uroczyście w najbliższą sobotę, 17 stycznia w Domu Głównym zgromadzenia w Poznaniu.

Uroczystości rozpocznie Msza św., którą dokładnie w 25. rocznicę śmierci o. Posadzego odprawi generał chrystusowców, ks. Tomasz Sielicki. Kazanie wygłosi postulator procesu beatyfikacyjnego, chrystusowiec ks. Bogusław Kozioł. Przy sarkofagu ze szczątkami ks. Posadzego odmówiona zostanie modlitwa o jak najszybsze wyniesienie go na ołtarze.

W liturgii obok Księży Chrystusowców wezmą udział Siostry Misjonarki Chrystusa Króla, które ks. Posadzy założył w 1959 r. Celem gromadzenia jest wspomagania działalności chrystusowców w ich pracy duszpasterskiej na rzecz polskich emigrantów.

„Pragniemy w naszej wspólnocie zakonnej poznawać, ubogacać i dziękować Bogu za Sługę Bożego, ojca Ignacego, i propagować wobec Kościoła powszechnego jego bezgraniczne i heroiczne oddanie ‚sprawie Bożej na wychodźstwie’” – napisał w liście do współbraci ks. Sielicki, zapowiadając obchody ku czci ks. Posadzego.

Ks. Ignacy Posadzy urodził się 17 lutego 1898 r. w Szadłowicach koło Inowrocławia. Na początku pracy kapłańskiej pracował w Poznaniu. Pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia z polecenia Prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda odwiedził Polonię w Europie, Argentynie, Brazylii i Urugwaju, gdzie zetknął się z pragnieniem rodaków głoszenia Ewangelii w języku ojczystym.

W 1932 r. wspólnie z kard. Hlondem założył Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, którego został pierwszym przełożonym generalnym. Zmarł 17 stycznia 1984 r. w podpoznańskim Puszczykowie. Osiem lat temu rozpoczął się w Poznaniu jego proces beatyfikacyjny, którego etap diecezjalny dobiega końca.

Spośród prawie 500 chrystusowców ponad połowa pracuje w 18 krajach świata na sześciu kontynentach. Członkami zgromadzenia mogą być wyłącznie Polacy bądź urodzeni w innych krajach obywatele polskiego pochodzenia.

za: www.niedziela.pl