Home WiadomościArchiwum Cystersi – Wąchock: Jubileusz myśliwych i poświęcenie sztandaru

Cystersi – Wąchock: Jubileusz myśliwych i poświęcenie sztandaru

Redakcja
W minioną sobotę, 24 października w Opactwie Cysterskim w Wąchocku spotkali się myśliwi zrzeszeni w starachowickim Kole Łowieckim nr 1. Zgromadzili się na obchodach jubileuszu 65 – lecia powstania Koła i by dokonać poświęcenia sztandaru.

 
Uroczystej Mszy świętej inaugurującej zjazd przewodniczył o. Opat Eugeniusz Augustyn, towarzyszył mu ks. Andrzej Madej – diecezjalny duszpasterz myśliwych, który również skierował do zgromadzonych Słowo Boże. W kazaniu przypomniał postać św. Huberta, patrona myśliwych, apelował o docenienie roli kół łowieckich w ratowaniu oraz rzeczywistym chronieniu przyrody i środowiska naturalnego. Podkreślił ogólnoludzki charakter polowań – wspólne pasje, koleżaństwo, poczucie misji.
 
Obrzędu poświęcenia nowego sztandaru, który został ufundowany ze składek członkowskich dokonał Opat klasztoru. Myśliwi złożyli też pierwsze ślubowanie na nowy sztandar.
 
W uroczystości uczestniczyli dwaj hejnaliści, myśliwi z województwa lubelskiego, którzy na rogach wykonywali sygnały przewidziane w myśliwskim ceremoniale.
 
Dalsza część spotkania odbywała się w reprezentacyjnej Sali św. Bernarda. Tam odznaczono zasłużonych dla Koła Łowieckiego. Złotą Odznaką za Zasługi dla Łowiectwa otrzymał Andrzej Pawłowski, Odznakę Brązową: Jerzy Derlatka, Ryszard Zdanowicz, Piotr Langer, Ryszard Nosowicz, Edward Pomorski oraz Michał Patyk. Za publikację o myśliwych odznakę Łowca Świętokrzyski otrzymał Kazimierz Gałęza.
 
Koleżeńskie spotkanie było kontynuowane już przy stole w Spółdzielczym Domu Kultury w Starachowicach.
 
Szanownym myśliwym zrzeszonym w Kole Łowieckim „Łoś" w Starachowicach serdecznie gratulujemy jubileuszu, oraz nowego sztandaru. Do gratulacji dołączmy życzenia Bożego błogosławieństwa, sukcesów zawodowych i osobistych, oraz pomyślnych łowów!
 Św. Hubert żył w latach 655-727. Jak mówi tradycja nawrócił się podczas polowania, spotkawszy jelenia z krzyżem jaśniejącym między rogami, który przemówił do niego, wzywając go do porzucenia pogaństwa. Po nawróceniu został biskupem w Liege (Belgia). Jest patronem myśliwych i leśników.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda