Czerwińsk nad Wisłą: Rekolekcje dla zakochanych

100209e.png W dniach 29 – 31 stycznia w Ośrodku EMAUS w Czerwińsku nad Wisłą odbyły się rekolekcje dla zakochanych i młodych małżeństw. Spotkania poprowadził ks. Andrzej Wujek SDB przy pomocy członków Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego SARUEL.
Pomysł zorganizowania rekolekcji dla zakochanych i młodych małżeństw pojawił się w SARUELu już dawno temu.

Młodzi, którzy uczestniczą przez kilka lat w formacji proponowanej przez salezjanów, prędzej czy później zakładają rodziny i wchodzą w okrąg zupełnie nowych problemów, na które często nikt ich nie przygotował. Dlatego potrzebne było stworzenie przestrzeni na duchowy rozwój młodych małżonków oraz wymianę doświadczeń małżeńskich. Z drugiej strony pary przygotowujące się do sakramentu małżeństwa domagały się specjalnej formacji i przygotowania ich do nowej drogi życia. Odpowiedzią na wymienione potrzeby i oczekiwania był pierwszy weekend dla zakochanych pt. „Mężczyzną i kobietą stworzył ich – podobni, a jednak różni”.

Do Czerwińska przyjechało ponad dwadzieścia par z różnych stron Polski i z bardzo różnych środowisk. Obok hydraulika i przedszkolanki w warsztatach brali udział doktoranci różnych uczelni. Różne charaktery, różne zawody, ale problem ten sam – jak stworzyć trwały i szczęśliwy związek. Na te i inne pytania zakochani próbowali znaleźć odpowiedź podczas różnego rodzaju warsztatów zaproponowanych przez organizatorów. Jednym z ćwiczeń na wzajemne zaufanie było np. oprowadzanie swojej drugiej połówki po terenie klasztoru. Osoba oprowadzana musiała mieć zamknięte oczy, a oprowadzający miał absolutny zakaz mówienia – mógł tylko przez dotyk pokazywać nową, nieznaną rzeczywistość. Wiele par przyznało, że takie doświadczenie było dla nich czymś zupełnie nowym a jednocześnie trudnym. Z jednej strony mówimy, że sobie ufamy, a z drugiej w praktyce czasami różnie z tym bywa – podkreślali uczestnicy rekolekcji.

Oprócz zajęć warsztatowych istotnym elementem rekolekcji były momenty wspólnej modlitwy. W sobotę odbyło się uwielbienie zakończone błogosławieństwem par, a w niedzielę, podczas Eucharystii, do komunii przystępowano również w parach. W rekolekcjach brały udział związki ekumeniczne oraz związki niesakramentalne. Dla tej grupy osób, która nie mogła przystąpić do komunii z racji wyznania czy też obiektywnych przeszkód, bardzo wymownym gestem było błogosławieństwo udzielane przez kapłanów. Wszyscy podkreślali, że te dwa momenty spotkania z Chrystusem zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Inną okazją do spotkania Jezusa miłosiernego i przebaczającego był sakrament pokuty i pojednania, który trwał w sobotę do późnych godzin nocnych. Poza tym wszyscy chętni mogli porozmawiać o swoich kłopotach, problemach, dylematach z kapłanami, którzy byli non stop obecni pośród uczestników spotkania.

Organizatorzy zadbali również o stworzenie tzw. „przedszkola” dla małżeństw, które przyjechałyby z dziećmi. Ostatecznie ze zgłoszonych kilkorga maluchów w Czerwińsku pojawiła się tylko jedna sześciomiesięczna dziewczynka, która dostarczyła wiele radości nie tylko swoim opiekunkom, ale wszystkim obecnym. Były również dzieci, które póki co czują się dobrze w brzuchu u swojej mamy, więc nie potrzebowały jeszcze opieki gotowych do pomocy „przedszkolanek”. W każdym razie obecność dzieci tych narodzonych i jeszcze nienarodzonych była wymownym znakiem otwarcia się na nowe życie i wprowadzała w spotkanie dla zakochanych dużo pokoju i miłości.

Kontynuacją styczniowego spotkania będą rekolekcje dla zakochanych i młodych małżeństw jakie odbędą się w lipcu w ramach rekolekcji SARUEL. Więcej informacji niebawem na stronach www.saruel.pl .