Popatrzmy na… skarby Jasnej Góry!

100209d.png ‚Skarby Jasnej Góry’ to tytuł kolejnej wystawy zdjęć Krzysztofa Świertoka i jednocześnie fotograficzna wycieczka po szczególnych miejscach sanktuarium.
Cykl 60 fotografii przedstawia Kaplicę Matki Bożej, jasnogórską bazylikę, Muzeum 600-lecia, Skarbiec, refektarz i Jasnogórską Bibliotekę. Zdjęcia można oglądać przez cały miesiąc luty w Sali Rycerskiej.

„Niektóre z tych miejsc, jak Biblioteka i refektarz, nie są dostępne dla zwiedzających, dlatego ta wystawa chociaż w pewnym stopniu przybliża pielgrzymom te zabytkowe wnętrza – mówi Krzysztof Świertok, jasnogórski fotograf – Jeśli chodzi o bazylikę to miałem taki zamysł, aby pokazać jej wnętrze przed trwającym obecnie remontem, bo myślę, że będzie to interesujące porównanie tego, co było przedtem i jest teraz”.

Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują zarówno wielkie przestrzenie zabytkowych wnętrz, jak i ciekawe szczegóły charakterystyczne dla nich. I tak na przykład bazylikę charakteryzują – organy, Kaplicę Cudownego Obrazu – suknie Matki Bożej, Bibliotekę – fotografie starych dokumentów, pieczęci i ksiąg.

Krzysztof Świertok od 1993 roku, jako fotograf klasztoru jasnogórskiego, utrwala wielkie uroczystości oraz codzienność Jasnej Góry. Jest autorem kilku wystaw zbiorowych oraz indywidualnej – w Muzeum Polskim w Chicago w USA. Popularnością cieszyła się Jego wspólna z poetą Ernestem Bryllem praca pt. ‚Na tęczy Jej uśmiechu’.

Zdjęcia Krzysztofa Świertoka zostały opublikowane w wielu książkach, albumach i przewodnikach, a także na stronach elektronicznych Biura Prasowego Jasnej Góry, w tygodniku „Niedziela” i dwumiesięczniku „Jasna Góra”.

Na stronie internetowej www.jasnagora.com w dziale Fotogalerie można obejrzeć wybór zdjęć fotografa jasnogórskiego Krzysztofa Świertoka. Serdecznie zapraszamy!

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.