Home WiadomościArchiwum Częstochowa: Oni bronili siebie, bronili Polski, przed agresją niemiecką

Częstochowa: Oni bronili siebie, bronili Polski, przed agresją niemiecką

Redakcja
„Młodzieży Polska, patrz na krzyż, na znicz wiary w rękach polskiego żołnierza” – mówił w homilii ks. gen. Stanisław Rospondek, który przewodniczył 1 września Mszy św. polowej na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie z okazji obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, żołnierzy kampanii wrześniowej, Armii Krajowej oraz młodzieży szkolnej, władz miejskich na czele z pełniącym funkcję prezydenta Częstochowy Piotrem Kurpiosem oraz parlamentarzyści ziemi częstochowskiej.

W homilii ks. gen. Stanisław Rospondek podkreślił, jak „ważna jest pamięć o minionych pokoleniach, które walczyły za Ojczyznę”. „Trzeba być wiernym i pamiętać o Ojczyźnie. Wspominamy tamten wrześniowy czas. Jest to czas wypisany nadal w sercach ludzi myślących po Bożemu i po polsku” – mówił ks. Rospondek.

 
„Trzeba też, by nasza Częstochowa szanowała tradycję i biało-czerwoną flagę” – kontynuował kaznodzieja.
 
„Składając dziś, 1 września hołd żołnierzom walczącym w obronie Polski w 1939 roku, składamy także hołd częstochowianom zamordowanym w tamtych dniach września” – mówił do uczestników uroczystości p.f. prezydenta Piotr Kurpios.

Głos zabrał również płk. Michał Kamiński, uczestnik kampanii wrześniowej, odznaczony orderem Virtuti Militari.
Potem odbył się Apel Poległych, Kompania Honorowa 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca oddała salwę honorową.

 
Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny. Organizatorami uroczystości byli Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Wojska hitlerowskie wkroczyły do Częstochowy 3 września 1939 r. Dzień później, w tzw. „krwawy poniedziałek”, w masakrze przeprowadzonej przez Wehrmacht straciło życie ponad 200 mieszkańców. Już w dniach 1-3 września w pobliżu Częstochowy doszło do jednej z największych bitew kampanii wrześniowej. Na polach wsi Mokra Wołyńska Brygada Kawalerii dowodzona przez płk. Juliana Filipowicza zniszczyła ponad 100 czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela.

ks. Mariusz Frukacz / Tygodnik Katolicki „Niedziela”
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda